Reklama

Dźwig przy historycznym wiatraku z ulicy Milczańskiej: co się dzieje?

fot. A. Grądzielewska/ Żegrze - Historia i Współczesność 
fot. A. Grądzielewska/ Żegrze - Historia i Współczesność 

We wtorek przy historycznym budynku pojawił się dźwig, który mógł zaniepokoić mieszkańców.

Zdjęcia pokazujące proces ściągania jednego z elementów obiektu opublikowano na facebookowym profilu Żegrze - Historia i Współczesność. - W drodze do pracy - trafić na taki moment. Tak, to demontaż stalowego elementu turbiny wietrznej, zapewne dla potrzeb trwających prac konserwatorskich przy zabytku - napisała autorka.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

Już w maju pisaliśmy, że historyczny wiatrak z ulicy Milczańskiej otrzymał dotację od miasta w wysokości 105 tysięcy złotych. - Dotacja pozwoli na kontynuację prac przywracających świetność szczególnemu obiektowi, jakim jest historyczny wiatrak (turbina wietrzna) z 1910 roku, który stoi przy ul. Milczańskiej 2. To jedyny taki obiekt na terenie Poznania. Tegoroczne wsparcie przeznaczone jest na dofinansowanie wykonania wzmocnień konstrukcyjnych tego zabytku - informowali miejscy urzędnicy.

Wiatrak powstał w 1910 roku na potrzeby gospodarstwa ogrodniczego. Jego zadaniem było pozyskiwanie wody, a także gromadzenie jej tak, by można z niej było korzystać w gospodarstwie. Wiatrak napędzany był wyłącznie siłą wiatru.

- W trakcie swojego istnienia turbina była świadkiem wielu interesujących wydarzeń. Po kilku latach bezawaryjnego działania w momencie wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku, właściciele uszyli z prześcieradeł oraz inletu długą biało-czerwoną flagę, która była wywieszona od samej góry do dołu obiektu. W trakcie drugiej wojny światowej zaginęła również dokumentacja techniczna obiektu wraz z liczną dokumentacją fotograficzną. Z końcem wojny w 1945 roku żołnierze niemieccy z karabinem wyborowym znajdowali się w odkrytym, stalowym zbiorniku na szczycie obiektu strzelając do nacierających Rosjan. Żołnierze rosyjscy ostrzelali obiekt z ciężkiej broni - co najmniej jeden celny strzał w konstrukcję murowaną poniżej zbiornika od strony wschodniej powodując widoczne do dzisiaj przesunięcie cegieł do wewnątrz obiektu oraz celny strzał w wieżę stalową. Obiekt przechylił się też nieznacznie w tym kierunku. Ponadto, od strony wschodniej i południowej, są widoczne liczne ślady pocisków na cegłach od strony zewnętrznej - czytamy na Wikipedii.

Co ciekawe, konstrukcja jest unikatowym w skali naszego kraju połączeniem wiatraka i wieży ciśnień. Od lat 90. jest w rejestrze zabytków.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro