Można już kupić e-identyfikator parkingowy. Kto może z niego korzystać?
Identyfikator można kupić nie wychodząc z domu.
Od października br. identyfikator parkingowy mieszkańca, kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz osoby z niepełnosprawnością, który upoważnia do parkowania w wybranym sektorze na obszarze objętym płatnym parkowaniem lub w całej strefie (dotyczy kombatantów i osób z niepełnosprawnością) można zakupić nie tylko w kasach Zarządu Dróg Miejskich (ZDM), ale również przez Internet, bez wychodzenia z domu.
E-identyfikator jest jednak przeznaczony tylko dla tych kierowców, którzy są właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i których dane są wpisane w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W innych przypadkach, takich jak: auto na kredyt, w leasingu, służbowe lub w najmie długoterminowym, kierowca musi zakupić identyfikator w kasie ZDM. Podobnie jest w przypadku osób, które przedkładają dokument aktualizacyjny ZAP-3 - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.
E-identyfikator mieszkańca może zakupić każdy, kto
- jest zameldowany na pobyt stały lub czasowy (nie krócej niż na 3 miesiące) przy ulicy objętej płatnym parkowaniem,
- rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych na rzecz Miasta Poznania - może okazać PIT za ubiegły rok,
- jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, na który chce kupić e-identyfikator - jego dane są wpisane do dowodu rejestracyjnego (nie jest to auto na kredyt, w leasingu, - - służbowe lub w najmie długoterminowym - w takim przypadku należy zakupić identyfikator w kasie ZDM),
- nie ma zaległości z tytułu płatnego parkowania (nieopłaconych wezwań raportów lub upomnień).
Mieszkańcy Wildy i Łazarza, którym przysługuje rekompensata przy zakupie identyfikatora również mogą korzystać z tej formy zakupu. Rekompensata zostanie im odpowiednio naliczona - informuje rzeczniczka.
E-identyfikator kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. może zakupić osoba, która posiada zaświadczenie wydane przez kierownika Urzędu Kombatantów i Osób Represjonowanych, legitymację związku zrzeszającego uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. i nie ma zaległości z tytułu płatnego parkowania (nieopłaconych wezwań raportów lub upomnień).
E-identyfikator osoby z niepełnosprawnością może zakupić osoba zameldowana na pobyt stały lub czasowy (nie krócej niż na 3 miesiące) w Poznaniu i rozlicza tu podatek dochodowy od osób fizycznych, a także jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu, na który chce kupić e-identyfikator.
Wszystkie szczegóły dotyczące zakupu e-identyfikatora znajdziemy tutaj.