Reklama
Reklama

Całkowity odstrzał dzików w 7 powiatach. Także w Wielkopolsce

Zdjęcie ilustracyjne | fot. wikimedia
Zdjęcie ilustracyjne | fot. wikimedia

Takie działania zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Powodem ma być problem z ASF, a więc afrykańskim pomorem świń. Z jego danych wynika, że w roku łowieckim 2020 - 2021 odstrzelono w Polsce prawie 400 tysięcy dzików, a rok wcześniej nieco ponad 400 tysięcy. Niestety bywa, że choć w lasach nie znajduje się padłych dzików z potwierdzonym ASF, a i tak choroba się roznosi. Przenosi ją bowiem człowiek.

Wiceminister Siarka w rozmowie z Polską Agencją Prasową nawiązał do Danii, która problem dzików rozwiązała całkowicie pozbywając się ich populacji. W Polsce takie rozwiązanie nie jest planowane. Mamy bowiem dużo więcej dzików i lasów, a eliminacja tych zwierząt mogłaby się okazać katastrofalna dla środowiska.

Nie oznacza to jednak, że odstrzał nie będzie prowadzony. Ma on przyspieszyć. W siedmiu powiatach, których nie wymieniono, dziki mają zostać całkowicie odstrzelone. Wiadomo, że chodzi m.in. o powiaty w Wielkopolsce i na Pomorzu. To miejsca, w których występują największe zagłębia trzody chlewnej. W przypadku Wielkopolski może to być np. powiat wolsztyński, w którym hoduje się 100 000 sztuk trzody chlewnej.

W innych okręgach odstrzał dzika także ma się zwiększyć.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro