Reklama
Reklama

ZUS będzie pytać sąsiadów o to, co robisz na zwolnieniu lekarskim?

fot. archiwum
fot. archiwum

Rzeczniczka wielkopolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prostuje informacje, które pojawiły się przestrzeni medialnej.

A chodzi o zmiany w przepisach, które zajdą od stycznia 2022 roku, a dają pracownikom ZUS nowe możliwości. - Po pierwsze pracownicy ZUS nie będą odwiedzali sąsiadów klientów ZUS i prosili ich o informacje na temat kontrolowanej osoby na zwolnieniu lekarskim. Po drugie Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów - wyjaśnia Marlena Nowicka z ZUS w Wielkopolsce. Pracownicy ZUS nie otrzymują wraz z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych takich uprawnień.

- W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS. Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłku, jego wysokości, podstawy wymiaru oraz do jego wypłat, zarówno od ubezpieczonych jak i płatników składek - dodaje.

Zdaniem rzeczniczki wielkopolskiego ZUS, brak pełnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia pracę urzędnikom. - Zdarzały się niestety sytuacje, że płatnicy składek lub sami ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Nowe przepisy mają to zmienić. - Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców, przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy pracownik wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - kończy Nowicka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
24.11 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro