Reklama
Reklama

Pod Poznaniem powstanie nowe jezioro. Ma poprawić retencję w regionie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. luctheo / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. luctheo / pixabay.com

Chodzi o zbiornik retencyjny Tulce.

W maju 2019 roku ogłoszono, że w ciągu dwóch lat w podpoznawńskich Tulcach powstanie nowe jezioro. Jezioro, które spełniać ma konkretną funkcję - ma stać się zbiornikiem retencyjnym stanowiącym wsparcie dla rolników. Jak wyjaśniono, to właśnie w gminie Kleszczewo, w której występują żyzne ziemie, rolnicy mierzą się z ogromnym problemem związanym z brakiem nawodnienia. Zbiornik retencyjny był tu planowany już od lat 90.

Dwa lata minęły, a zbiornik nie powstał. Co więc się stało? - Przesunięcie terminu ogłoszenia przetargu w głównej mierze wynikało z przedłużających się negocjacji z operatorem gazowym GAZ-SYSTEM dotyczącym przebudowy i późniejszej eksploatacji rurociągu DN 500, usytuowanego pod czaszą zbiornika, stanowiącego element robót budowlano-montażowych - wyjaśnia Beata Zoła z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Zmianie uległy warunki techniczne przebudowy rurociągu, które podyktowane były ostatnimi wydarzeniami związanymi z awariami gazu w Polsce - dodaje.

- Obecnie Zamawiający jest na etapie weryfikacji dokumentów przetargowych. Planuje się, że wybór wykonawcy robót nastąpi w I połowie października. Realizacja prac powinna zakończyć się zgodnie z umową o dofinansowanie ze środków WRPO 2014-2020 do końca 2022 roku - tłumaczy.

Zoła potwierdza, że nowy zbiornik ma przede wszystkim umożliwić magazynowanie wody dla nawodnień rolniczych, a także ma on pełnić funkcję przeciwpowodziową. - Budowa zbiornika będzie dodatkowo szansą na podniesienie atrakcyjności obszaru i rozwój funkcji rekreacyjnej. W wyniku powstania zbiornika wodnego będzie możliwe stworzenie nowych form rekreacji m.in. rozwój szlaków turystyki pieszej i rowerowej, jak i rozwój agroturystyki - kończy.

Zbiornik ma mieć około 20 hektarów powierzchni i będzie mieć pojemność retencyjną na poziomie 242 000 m3. Powstanie w dolinie rzeki Męciny, między Tulcami i pobliskimi Komornikami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro