Reklama
Reklama

ZTM chwali swoją taryfę przystankową. "Tak taniej oferty nie ma żadne duże miasto w Polsce"

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Zgodnie z zapowiedziami, Zarząd Transportu Miejskiego próbuje obalić mit o tym, że Poznań ma najdroższą komunikację miejską w Polsce.

- Poznań oferuje pasażerom transportu publicznego jedyną w Polsce ofertę opłacania przejazdów w taryfie przystankowej, która jest dużo korzystniejsza i bardziej elastyczna od tradycyjnych czasowych biletów jednorazowych. Przykładowo: przejazd 3 przystanków opłaconych z tPortmonetki to koszt 1,92 zł, czyli oszczędność 2,08 zł w porównaniu do najtańszego biletu czasowego na 15 minut. Takiej oferty nie ma żadne duże miasto w Polsce. Dzięki niej pasażerowie płacą mniej za przejazdy - podkreśla Zarząd Transportu Miejskiego.

ZTM dodaje, że taryfa przystankowa jest degresywna, a więc opłata za przejechanie kolejnego przystanku maleje wraz z długością podróży. - Każda podróż do 18 przystanków opłacana z tPortmonetki w jednym pojeździe lub przy skorzystaniu z maksymalnie trzech przesiadek (wykonanych w ciągu maks. 20 minut) jest tańsza (koszt 3,96 zł) od najtańszego czasowego biletu (4 zł) na 15 minut.

Okazuje się, że poznaniacy bardzo chętnie korzystają z tPortmonetki. 70 procent jednorazowych przejazdów jest opłacanych właśnie przy jej użyciu.

- W wielu rankingach biletów jednorazowych z taryfy ZTM zawsze bierze się pod uwagę bilet za 4 złote obowiązujący 15 minut, co jest dla nas skrajnie niesprawiedliwe i buduje fałszywą narrację, że mamy najwyższe ceny - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Nasza taryfa przystankowa jest dużo korzystniejsza od biletów czasowych zarówno tych z Poznania, jak i innych miast. Ale w rankingach jest ona pomijana, bo takiej oferty nie ma nikt inny - dodaje.

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej w Poznaniu nie zostawiają jednak suchej nitki na poście ZTM opublikowanym na Facebooku. Piszą o manipulacji i oszukiwaniu mieszkańców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
12.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro