W Poznaniu ruszają zapisy na szczepienia przeciwko grypie. "Szczepionek jest bardzo mało"
To propozycja dla osób od 60. roku życia. Ze względu na ograniczoną dostępność szczepionek w aptekach lepiej pospieszyć się z zapisem. Choć według zapowiedzi, braki mają być sukcesywnie uzupełniane.
Każdy, kto chciałby skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w ramach miejskiego programu, będzie się mógł zarejestrować już od 6 października. Ze względu na bezpieczeństwo zapisy będą odbywały się wyłącznie telefonicznie. Wystarczy skontaktować się z Biurem Poznań Kontakt: tel. 61 646 33 44 (czynne w godzinach od 7:30 do 20:00).
Szczepienia będą odbywały się w 6 wytypowanych przychodniach na terenie Poznania, podczas rejestracji będzie można wybrać dowolną z nich. To:
- Przychodnia "EDICTUM", ul. Mickiewicza 31 (Jeżyce),
- Przychodnia Lekarza Rodzinnego "VITAMED" s.c. ul. Galla 2D (Jeżyce),
- NZOZ INTERMED Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 149 (Wilda),
- NZOZ SALVITA Sp. z o.o., os. Lecha 120 (Nowe Miasto),
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Solna 21 (Stare Miasto),
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, ul. Szylinga 1 (Grunwald).
Rejestracja do danej przychodni będzie odbywała się zgodnie z kolejnością zgłoszeń na infolinię Biura Poznań Kontakt. Potwierdzenie terminu szczepienia przeciwko grypie będzie przesyłane SMS-em na numer telefonu komórkowego podany podczas zapisów oraz podawane telefonicznie przez konsultantów - informują miejscy urzędnicy i dodają, że choć miasto zabezpieczyło odpowiednią sumę pieniędzy, spółka aktualnie nie ma pełnej puli szczepionek - ich dostępność na polskim rynku jest obecnie ograniczona.
Szczepionek jest bardzo mało, więc trudno je kupić - wyjaśnia Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Z bieżących doniesień medialnych oraz resortowych wynika jednak, że będą one sukcesywnie dostarczane do aptek i hurtowni. To zaś może wpłynąć na aktualne harmonogramy zaplanowanych szczepień. Jeśli jakieś terminy, a w związku z tym także zasady realizacji programu zostaną zmienione, to mieszkańcy i mieszkanki Poznania zostaną o tym poinformowani - dodaje.
Szczepienia finansuje Miasto Poznań w ramach "Programu profilaktyki zachorowań na grypę sezonową w populacji osób od 60. roku życia zamieszkujących miasto Poznań, na lata 2019-2023". Realizuje go spółka Edictum. Miasto przeznaczy na realizację programu kwotę ok. 300 tys. zł. Środki te miały wystarczyć na zakup 5100 szt. preparatu. Z uwagi na ograniczenie dostępności szczepionek w aptekach oraz wyższą ich cenę, finalnie zakupionych przez Miasto szczepionek będzie zapewne mniej - kończą urzędnicy.
Najpopularniejsze komentarze