Reklama
Reklama

Arcybiskup Gądecki apeluje o udzielenie pomocy uchodźcom i stworzenie korytarzy humanitarnych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Archidiecezja Poznańska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Archidiecezja Poznańska

Zdaniem metropolity poznańskiego, "prawo iobowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić zniesieniem pomocy ludziom, którzy znaleźli się wdramatycznej sytuacji "bez wyjścia" jako zakładnicy geopolitycznych rozgrywek niektórych polityków".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreśla, że Polska powinna zapewnić uchodźcom pomoc humanitarną. - Wrażliwość na los ludzi przybywających do naszego kraju, jak również pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów, powinny stać się priorytetem działań zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych, w tym również Kościołów i wspólnot religijnych. Niezbywalna godność każdego człowieka, bez względu na jego status, pochodzenie czy wyznanie oraz prawo miłości braterskiej przynaglają nas do niesienia im pomocy. Humanitarna wrażliwość jest bowiem przejawem naszego człowieczeństwa - zaznacza w swoim apelu. - Obowiązkiem władz jest wykrycie potencjalnego zagrożenia ze strony osób usiłujących przekroczyć granice państwowe, nie można jednak stygmatyzować przybyszów, dokonując krzywdzących uogólnień, że "każdy uchodźca to potencjalny terrorysta" - dodaje.

Równocześnie arcybiskup Gądecki zapewnia, że Kościół włączy się w "poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań, które - mieszcząc się w ramach porządku prawnego - służyć będą szeroko rozumianemu dobru wspólnemu". - Chcę więc zaapelować o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych, których gotowość koordynacji od 2016 r. deklaruje Caritas Polska. Ten sprawdzony już w innych państwach mechanizm pozwala w bezpieczny, w pełni kontrolowany sposób nieść konkretną pomoc najbardziej potrzebującym ofiarom wojen i prześladowań. Podobnie też rozwiązanie w pełni kontrolowanej relokacji uchodźców, opierające się na ich samodzielnej decyzji co do wyboru kraju docelowego, jest bezpieczną formą niesienia ratunku naszym siostrom i braciom. To właśnie kontrolowane procesy migracyjne dają poczucie bezpieczeństwa w przeciwieństwie do migracji w chaosie, za sprawą gangów przemytników i nieludzkiego łudzenia ludzi dostania się do wymarzonego raju w Europie - zaznacza.

Duchowny zaapelował do wiernych o modlitwę za uchodźców i migrantów oraz za nas samych. - Abyśmy umieli mądrze, w duchu chrześcijańskiego braterstwa, odpowiedzieć na to coraz bardziej wymagające wyzwanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro