Reklama
Reklama

Miasto wychodzi z GOAP: trzeba złożyć ponownie 'deklaracje śmieciowe'

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GOAP
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GOAP

Od stycznia Poznań przestanie być członkiem Związku Międzygminnego GOAP.

To właśnie od 1 stycznia 2022 roku miasto będzie nadzorować odbiór odpadów od mieszkańców. - Jednym z pierwszych i ważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi Miasto, jest przyjęcie od właścicieli nieruchomości deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - wyjaśniają urzędnicy.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Od piątku, 1 października, mieszkańcy mogą składać deklarację online przez portal Przyjazne Deklaracje, przez platformę ePUAP2, tradycyjną pocztą na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań, a także osobiście w Punktach Obsługi Klienta (trzeba się wcześniej umówić na wizytę).

Kto musi złożyć deklarację? Oto lista:

- właściciele nieruchomości zamieszkanych (w tym współwłaściciele, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, osoby faktycznie władające nieruchomością oraz najemcy lub dzierżawcy lokali, jeżeli taki obowiązek wskaże im w umowie właściciel nieruchomości),

- właściciele nieruchomości mieszanych (czyli takich, które w części stanowią nieruchomość zamieszkaną, a w części nieruchomość niezamieszkaną),

- właściciele nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych/ domków letniskowych,

- właściciele nieruchomości niezamieszkanych (biur, szkół, sklepów, punktów usługowych, restauracji, szpitali itp.), którzy dotychczas objęci byli systemem odbioru odpadów przez ZM GOAP (mieli złożone do ZM GOAP deklaracje).

- Obowiązkiem tym są objęci przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur czy restauracji. W przypadku osób mieszkających w blokach czy kamienicach, zadanie to spoczywa na spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych - podkreślają urzędnicy i już teraz apelują do mieszkańców, by składali deklaracje. - Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów z odbiorem odpadów w nowym roku - zaznaczają.

Choć miasto opuści GOAP od 1 stycznia, do końca czerwca przyszłego roku w odbiorze odpadów nic się nie zmieni. Łącznie z opłatami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro