Reklama
Reklama

Poznańska komunikacja miejska najdroższa w kraju? "Poznań wśród najtańszych!"

fot. ZTM Poznań
fot. ZTM Poznań

Zarząd Transportu Miejskiego w najbliższym czasie planuje rozprawiać się z mitami na temat poznańskiej komunikacji miejskiej.

- W wielu dyskusjach na temat transportu publicznego pojawia się stwierdzenie, jakoby komunikacja miejska w aglomeracji poznańskiej należała do najdroższych w kraju. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz przeciwnie - informuje ZTM. - W połowie ubiegłego roku wprowadzona została nowa taryfa opłat za przejazdy środkami komunikacji publicznej na liniach organizowanych przez ZTM w Poznaniu. Wiadomo: nikt nie lubi zmian cen. Jednak powody, dla których było to konieczne są oczywiste. Rosnące koszty organizacji transportu publicznego spowodowały, że w ostatnich miesiącach zmiany cen biletów uchwalone zostały także w wielu innych miastach. Podczas dyskusji, która miała wówczas miejsce, poza cennymi spostrzeżeniami dotyczącymi konstrukcji naszej taryfy, pojawił się także nieusprawiedliwiony zarzut, że poznańska komunikacja jest najdroższa - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- Opiera się on na bardzo wąskim spojrzeniu, nie uwzględniającym licznych możliwości, jakie daje nasz system opłat. Pogląd ten uwidacznia się przy każdej dyskusji na temat transportu publicznego. A przecież tylko w aglomeracji poznańskiej obowiązuje system opłat, w którym wysokość zapłaty wynika z liczby przejechanych przystanków oraz dający pasażerowi możliwość zakupu biletu długookresowego dokładnie na tyle dni, na ile będzie mu on potrzebny.

ZTM podkreśla, że od 1 października oferta biletowa zostaje rozszerzona o nowe pozycje, a dodatkowo przez 3 miesiące obowiązywać będzie promocja na bilety długookresowe (30 dni + 3 gratis lub 90 dni + 9 gratis). - W tym czasie podejmiemy też próbę przekonania naszych pasażerów, a także wszystkich, którzy jeszcze naszymi pasażerami nie są, że poznańska komunikacja nie jest najdroższa - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Co więcej, w wielu przypadkach można stwierdzić, że jest wręcz przeciwnie. Dokonaliśmy porównania wybranych wysokości opłat obowiązujących w komunikacji miejskiej w stolicy oraz w pięciu kolejnych największych miastach w Polsce, w tym w Poznaniu. Wnioski są bardzo ciekawe i pewnie dla wielu będą zaskoczeniem. Od przyszłego czwartku, zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych publikacji. Już dziś można jednak śmiało powiedzieć: Poznań wśród najtańszych! - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
50.27 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro