Reklama
Reklama

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

Źródło: Wikipedia

Dziś o 18 w Poznaniu wręczone zostaną medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata". Zaszczytne wyróżnienia otrzymają pośmiertnie Leokadia i Kazimierz Srokowie z Gowarzewa (koło Poznania).

Medale przyznawane są przez Instytut Jad Washem. Otrzymują je osoby, które w czasie Holocaustu ratowały Żydównarażając własne życie.Tę ideę upamiętnia hasło, które widnieje na każdym medalu: Kto ratujejedno życie - ten ratuje cały świat.

Historia państwa Sroków, pokazuje, że niektórzy ludzie zrobią wszystko, by pomagać innym - niezależnie od ryzyka. W 1942 roku, gdy wypędzono ich z własnego gospodarstwa, trafili pod Chełm. Przyszedł do nich z prośbą żydowski lekarz - Dawid Braun. Błagał, by małżeństwo zaopiekowało się jego 5-letnią córeczką Felicją. Zgodzili się. Po osiągnięciu pełnoletności - koniec lat 50. - Felicja opuściła dom przybranych rodziców i wyjechała do Izraela, a następnie do USA. Nie zapomniała o opiekunach, wciąż się z nimi kontaktowała. Małżeństwo zmarło w latach 70-tych.

Niestety, Felicja Bryn nie mogła przybyć na dzisiejszą uroczystość ze względu na problemy ze zdrowiem. Przebywa obecnie, wraz z rodziną, w Miami na Florydzie. Ambasador Izraela - David Peleg, wręczy medal przedstawicielom rodziny państwa Sroków. Podczas uroczystości odbędzie się m.in. koncert symfoniczny dedykowany pamięci Ireny Sendlerowej w wykonaniu orkiestry z Izraela oraz Poznańskich Słowików.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
4.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro