Reklama
Reklama

Granica 1000 zakażeń złamana, będą obostrzenia? Jest stanowisko ministra zdrowia

fot. Krystian Maj/KPRM
fot. Krystian Maj/KPRM

Minister zdrowia zabrał głos na temat ewentualnego powrotu obostrzeń.

Adam Niedzielski był gościem Radia Plus, gdzie mówił, że ponad 1200 zakażeń, a z taką liczbą mieliśmy do czynienia w środę, to wyraźny skok z tygodnia na tydzień. - Niemniej jednak ta dynamika wzrostu w ostatnim czasie jest mniejsza niż w poprzednich tygodniach. Tego jednak należało się spodziewać, tzn. nawet w wakacje informowaliśmy, że poziom tysiąca zakażeń osiągniemy pod koniec września. To oznacza, że ta czwarta fala rozwija się zgodnie z naszymi przewidywaniami - mówił członek rządu.

Wcześniej za granice dyskusji o powrocie obostrzeń stawiano 1000 zakażeń w skali kraju. Czy więc można spodziewać się ponownego ograniczenia swobód obywatelskich? - To wszystko zależy od tego jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiczna. Prognoza na październik mówi o tym, że na koniec miesiąca będziemy mieć około 5 tysięcy zakażeń dziennie. Te liczby jeszcze nie są z mojego punktu widzenia takim zagrożeniem dla zdrowia publicznego, żeby podejmować jakieś drastyczne decyzje - uspokajał minister Niedzielski.

Jak przyznał, obecnie jedynie 3 z 380 polskich powiatów (w tę liczbę wlicza się też miasta na prawach powiatu) spełniają kryteria strefy żółtej. Wszystkie leżą w województwie lubelskim. Wszystko wskazuje więc na to, że o ile nie nastąpi lawinowy wzrost zakażeń, restrykcyjne obostrzenia na razie nie powrócą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro