Próbne egzaminy gimnazjalistów i szóstoklasistów
W środę, 14 stycznia, uczniowie poznańskich gimnazjów i szkół podstawowych pisali egzaminy próbne. Trzecioklasiści z gimnazjum mają przed sobą 3-częściowy egzamin, a szóstoklasiści z podstawówek - sprawdzian z wiedzy ogólnej.
Egzamin gimnazjalny przybiera w tym roku nową formę. Zamiast, jak to było dotychczas, 2 części, będzie składał się z trzech. Oprócz części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej, uczniowie będą musieli napisać egzamin z języka obcego. I właśnie ta część budzi największe obawy uczniów.
Boję się języka obcego - mówi gimnazjalistka, Ania. Część humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza pójdzie pewnie jako-tako, ale nie wiem jak poradzę sobie z językiem niemieckim! Ania nie musi się obawiać o wynik z tej części egzaminu. Jeszcze przez trzy lata, punkty uzyskane w części z języka obcego nie będą brane pod uwagę w czasie rekrutacji do szkół średnich.
Poznańskie gimnazja nie muszą przeprowadzać próbnych egzaminów. Ale chcą. W tym roku arkusze nie pochodzą z OKE. Pierwszy raz materiały do przeprowadzenia próby pochodziły od wydawnictwa Operon. Nauczyciele chcą w ten sposób sprawdzić, z czym uczniowie mają największe problemy - co należy powtórzyć, co dopracować. Jest to też szansa dla gimnazjalistów, by potrenować wypełnianie arkuszy.
W podobnej sytuacji są uczniowie klas szóstych szkół podstawowych. Pisali dziś próbny sprawdzian szóstoklasisty. Składa się on z 40 zadań, wszystkie związane są z jednym tematem. Dziś było to sadownictwo i ogrodnictwo.
Właściwe egzaminy odbędą się wiosną.