Reklama
Reklama

Co kryją podziemia Stomila? "Po wybiciu kilku cegieł, mogliśmy się dostać do środka"

fot. Poznańska Grupa Eksploracyjna / FB
fot. Poznańska Grupa Eksploracyjna / FB

Na niedostępny teren fabryki weszli członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej. Jak informują eksploratorzy na niedostępnym dla każdego terenie znajduje się spora liczba ukryć przeciwlotniczych podziemnych oraz naziemnych.

Szczególnie zainteresowała nas szczelina przeciwlotnicza wybudowana w w nasypie , prawdopodobnie jedyna taka w Polsce. Po wybiciu kilku cegieł, mogliśmy się dostać do środka. Szczelina została przerobiona po wojnie. Została otynkowana , wyposażona w oświetlenie oraz zostało dorobione dodatkowe duże kwadratowe pomieszczenie z dodatkowymi małymi pomieszczeniami niewiadomego przeznaczenia. (Tak jak w schronie na terenie schroniska Markot) - informują członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Na terenie Stomil znajduje się ciekawy naziemny schron przeciwlotniczy. Pracownicy nazywają go "kaskiem" . Z daleka wygląda on jak ls-rundbau po naszemu kołpak, w rzeczywistości jest to zupełnie inna konstrukcja. Schrony tego typu można często spotkać np w Niemczech - dodają.

Eksploratorzy są pewni, że do sprawdzenia została reszta szczelin w tym miejscu. Zapewne, jeśli tylko będą mieli taką możliwość będą je sukcesywnie odkrywać.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.53 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro