Plenerowe widowisko multimedialne w piątek w centrum miasta. Będą utrudnienia w ruchu!
Dziś oficjalnie otwarte zostało Centrum Szyfrów Enigma.
Widowisko z okazji otwarcia Centrum Szyfrów Enigma rozegra się na fasadzie budynku Collegium Martineum (od strony ul.Kościuszki). Rozpocznie go premiera utworu muzycznego - kompozycji Patryka Piłasiewicza, związanego z Poznaniem muzyka i kompozytora, który od 2012 roku realizuje projekt upamiętniający złamanie szyfru Enigmy przez Polaków - informują organizatorzy.
Muzyce towarzyszyć będzie kontrapunkt wizualny, otwierający przed publicznością świat tajemnicy i ludzi, którzy ją tworzyli. Utkana z powidoków historii, dźwięków szyfrów i zgrzytów maszyn opowieść audiowizualna rozpocznie koncert, na którym, na przywitanie nowej publiczności CSE, wspólnie z Patrykiem Piłasiewiczem zagra Skalpel - polski duet nu jazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło - dodają.
Wydarzenia artystyczne na otwartym powietrzu, zorganizowane zostanie dla wszystkich chętnych. W związku z przedsięwzięciem trzeba się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Będą one występowały w piątek od godziny 19:00 do 23:00.
Zamknięty dla ruchu pojazdów będzie krótki odcinek ul. Kościuszki przed skrzyżowaniem z ul. Święty Marcin od strony ul. Fredry. Odcinek ul. Kościuszki od ul. Fredry do miejsca zamknięcia będzie w tym czasie dwukierunkowy. Objazd zamkniętego odcinka wyznaczono ul. Fredry, Gwarną i Św. Marcin - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.
Przypominamy. Centrum Szyfrów Enigma powstało w budynku Collegium Martineum. W czasie II Wojny Światowej w tym miejscu znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Budynek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a obecny gmach wzniesiono w latach 1949-1950 jako siedzibę Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po jej upadku budynek trafił w ręce UAM, a po powiększeniu kampusu na Morasku podjęto decyzję o utworzeniu tam Muzeum Enigmy.
W ramach inwestycji modernizowane były wnętrza gmachu u zbiegu ulic Święty Marcin i Kościuszki. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji została również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Misją CSE jest budowanie świadomości, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się w Poznaniu. Odkrywanie tajemnic i opowiadanie historii, które zmieniły bieg dziejów. Ekspozycja składać się będzie z trzech części. Pierwsza obejmie kurs szyfrów, kolejne poświęcone zostaną historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwami, które doprowadziły do rewolucji cyfrowej. Głównymi adresatami CSE są mieszkańcy Poznania, Wielkopolski, turyści z kraju i zagranicy, a także uczniowie i rodziny z dziećmi - przypominają miejscy urzędnicy.
Centrum Szyfrów Enigma zostało oficjalnie otwarte w piątek. Od soboty muzeum będzie mogła zwiedzać publiczność.