Reklama
Reklama

Trzecia dawka nie wydłuży ważności certyfikatu covidowego? Są nieoficjalne ustalenia

fot. Katja Fuhlert z Pixabay
fot. Katja Fuhlert z Pixabay

Wkrótce kolejne grupy będą mogły zaszczepić się trzecią dawką.

Od pewnego czasu taką możliwość mają m.in. pacjenci onkologiczni, a w piątek ruszy rejestracja dla personelu medycznego i osób po 50. roku życia.

Skierowanie zostanie wystawione osobom, które już świętowały 50. urodziny. Jeśli więc ktoś będzie obchodzić ten dzień np. 1 października, to dopiero wtedy w systemie pojawi się odpowiednia adnotacja. Ponadto musi upłynąć co najmniej 6 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki (lub pierwszej w przypadku preparatu jednodawkowego).

Jak podaje RMF FM, powołując się na swoje ustalenia w Ministerstwie Zdrowia, przyjęcie trzeciej dawki nie przedłuży ważności certyfikatu covidowego. Urzędnicy tłumaczą, że certyfikat to narzędzie Komisji Europejskiej i to ona musi podjąć stosowną decyzję w tej sprawie. Pierwotnie dokument był ważny przez 12 miesięcy od zakończenia pełnego cyklu szczepienia.

Według spekulacji KE powinna wkrótce zająć stanowisko, głównie ze względu na sytuację w poszczególnych pastwach Unii Europejskiej. Na podanie dawki "przypominającej" zdecydowały się m.in. władze Węgier, Niemiec i Hiszpanii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro