Reklama
Reklama

Gaz drożeje. To oznacza kolejne wzrosty cen żywności

fot. PublicDomainPictures z Pixabay
fot. PublicDomainPictures z Pixabay

Nie widać końca wzrostu cen niemal wszystkich produktów.

W sierpniu inflacja rok do roku wyniosła 5,5 proc., co jest najgorszym wynikiem od 20 lat. To prawdopodobnie jednak dopiero początek, bo na rynkach drożeją kolejne surowce.

Jak podało RMF FM, od 1 października rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosną o 7,4 procent, bo taką wartość zawarto w zatwierdzonym już wniosku PGNiG o zmianę taryfy. O podobną wartość cena surowca wzrosła tylko w poniedziałek na Warszawskiej Giełdzie Towarowej.

Wojciech Jakubik, ekspert ds. rynku gazu, przewiduje, że zimą czekają nas kolejne podwyżki, tym razem o kilkanaście procent. Jednym z powodów są puste europejskie magazyny. Wiele z nich kontrolują Rosjanie, którzy nie zamierzają zwiększać dostaw, dopóki nie dojdzie do uruchomienia Nord Stream 2.

Co to oznacza w praktyce? Dla wielu Polaków bezpośrednio przełoży się to na koszt ogrzania mieszkań i domów. To jednak nie wszystko, bo dużym odbiorcą gazu są np. fabryki nawozów, co zmusi je do podwyższenia cen dla rolników. To już bezpośrednio wpłynie na i tak już galopujące ceny żywności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
26.92 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro