Reklama
Reklama

Gaz drożeje. To oznacza kolejne wzrosty cen żywności

fot. PublicDomainPictures z Pixabay
fot. PublicDomainPictures z Pixabay

Nie widać końca wzrostu cen niemal wszystkich produktów.

W sierpniu inflacja rok do roku wyniosła 5,5 proc., co jest najgorszym wynikiem od 20 lat. To prawdopodobnie jednak dopiero początek, bo na rynkach drożeją kolejne surowce.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA

Jak podało RMF FM, od 1 października rachunki za gaz dla gospodarstw domowych wzrosną o 7,4 procent, bo taką wartość zawarto w zatwierdzonym już wniosku PGNiG o zmianę taryfy. O podobną wartość cena surowca wzrosła tylko w poniedziałek na Warszawskiej Giełdzie Towarowej.

Wojciech Jakubik, ekspert ds. rynku gazu, przewiduje, że zimą czekają nas kolejne podwyżki, tym razem o kilkanaście procent. Jednym z powodów są puste europejskie magazyny. Wiele z nich kontrolują Rosjanie, którzy nie zamierzają zwiększać dostaw, dopóki nie dojdzie do uruchomienia Nord Stream 2.

Co to oznacza w praktyce? Dla wielu Polaków bezpośrednio przełoży się to na koszt ogrzania mieszkań i domów. To jednak nie wszystko, bo dużym odbiorcą gazu są np. fabryki nawozów, co zmusi je do podwyższenia cen dla rolników. To już bezpośrednio wpłynie na i tak już galopujące ceny żywności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
16℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
3.28 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro