Reklama
Reklama

Autostrada Wielkopolska wpuszcza bezpłatnie kursantów nauki jazdy na trasę. Ma to zwiększyć ich umiejętności

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

To pionierski projekt w skali kraju.

Autostrada Wielkopolska, zarządca autostrady A2 w Wielkopolsce i województwie lubuskim, od 2 miesięcy realizuje program "Kurs jazdy na autostradzie". Do współpracy zaproszono Ośrodki Szkolenia Kierowców zlokalizowane w miastach przy trasie A2. Wciąż zgłaszać się mogą kolejne ośrodki.

- W związku z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony szkół nauki jazdy jak i kursantów, przedłużyliśmy czas na rejestrację Ośrodków Szkolenia Kierowców. Im więcej młodych kierowców będzie miało okazję przećwiczyć w praktyce jazdę po autostradzie pod okiem profesjonalnego instruktora, tym jazda po autostradach i trasach szybkiego ruchu będzie bezpieczniejsza. Drogą do tego celu jest wsparcie kierowców już na etapie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy - mówi Anna Ciamciak, rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska S.A.

Dzięki możliwości jazdy po autostradzie kursanci mają podnosić swoje umiejętności. Niestety realia są takie, że zdecydowana większość posiadaczy prawa jazdy pierwszy raz w życiu wjeżdża na trasę szybkiego ruchu już po ukończeniu kursu. Część z nich nie potrafi zachować się na węzłach drogowych, przez co dochodzi do sytuacji, w których kierowcy wjeżdżają na trasę pod prąd.

Co ćwiczą kursanci na A2? - Praktykujemy manewry wyprzedzania, zmiany pasa ruchu, a także włączania się do ruchu. Kursant trenuje utrzymywanie bezpiecznych odległości od poprzedzających pojazdów, stopniowe zwalnianie przed zjazdami oraz bezpieczne i wyraźnie informowanie innych użytkowników drogi o planowanych manewrach. Nie obce są nam zagadnienia kultury jazdy, planowania podróży, znaczenia odpoczynku, przerw podczas przejazdu oraz parkowania - wymienia Damian Badura, właściciel szkoły nauki jazdy, który uczestniczy w programie.

Na stronie programu można znaleźć informacje o szkołach współpracujących z Autostradą Wielkopolską. Co istotne, ośrodki współpracujące z AW mają zapewniony bezpłatny wjazd na autostradę. Pierwszy, pilotażowy program, ma trwać do końca listopada.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro