Reklama

Nowoczesne ramię robotyczne już działa na UAM. Gdzie znajdzie zastosowanie?

fot. UAM / screen
fot. UAM / screen

W Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uroczyście otwarto Laboratorium Biotechnologii Stosowanej.

We wtorek 14 września w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM uruchomione zostało nowoczesne ramię robotyczne, które stosowane będzie w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. Wprowadzenie automatyzacji procesu przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich - informuje Przemysław Stanula z biura prasowego UAM.

Przekuwanie odkryć i badań akademickich w rzeczywiste projekty, służące ludziom, to sedno nowoczesnego myślenia o nauce - podkreślał podczas uroczystości otwarcia Laboratorium Biotechnologii Stosowanej Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Poznańscy naukowcy pracują nad tymi rozwiązaniami, których teraz najbardziej potrzebujemy. Prowadzone badania oraz automatyzacja tego procesu pozwolą szybciej reagować na nowe mutacje wirusa SARS-CoV-2 oraz odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących COVID-19, w tym o długofową efektywność szczepień populacyjnych. Cieszę się, że UAM stwarza swoim pracownikom możliwości pracy, której efekty bez wątpienia odbiją się szerokim echem w środowisku naukowym w kraju i za granicą - dodał.

Cieszę się, że współpraca Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM z firmami zewnętrznymi zaowocowała stworzeniem nowoczesnego, jedynego na świecie systemu łączącego w sobie możliwość automatyzacji wykonywania testu na przeciwciała oraz biodruku 3D. CZT nie po raz pierwszy udowadnia, że jest wiodącym ośrodkiem łączącym badania naukowe z rzeczywistymi potrzebami i wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość - mówiła prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.

Pierwsze na UAM ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Pracami zespołu kieruje prof. UAM Jakub Rybka. Nasz system zaprojektowany został z myślą o automatyzacji testu immunodiagnostycznego COVID-19 (również opracowanego w naszym laboratorium), jednakże jego użyteczność jest zdecydowanie szersza, czego dowodem jest implementacja procesu biodruku 3D. Robotyzacja i automatyzacja laboratorium jest również wpisana w kierunki rozwoju naszego Centrum. Dzisiejszy dzień jest symbolicznym pierwszym krokiem na drodze do laboratorium przyszłości - mówi naukowiec.

Misją Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM jest wyjście poza granice nauk podstawowych i połączenie odkryć akademickich z zastosowaniami w życiu codziennym. Zespół dąży do nawiązania współpracy zarówno z podmiotami naukowymi, jak i przemysłowymi, aby napędzać innowacje w biotechnologii. Działania Laboratorium prowadzone są w obszarach bionanomateriałów, biodruku 3D oraz immunodiagnostyki. Prace nad zautomatyzowaniem wykonywania testu poprzez wykorzystanie ramienia robotycznego prowadzone są przy współpracy z firmami Rob-Tech oraz Cellivia - kończy Stanula.


Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro