Wstrząsające nagrania z monitoringu tramwajowego. MPK i policja ruszają z kampanią "Rozejrzyj się i żyj"

fot. MPK Poznań
fot. MPK Poznań

Miejski przewoźnik przypomina, że pieszy nie ma pierwszeństwa przed tramwajem.

Od czerwca to piesi wchodzący na pasy mają pierwszeństwo przed nadjeżdżającym samochodem. Samochodem, ale nie tramwajem. - Z naszych obserwacji wynika, że mieszkańcy nie do końca zdają sobie z tego sprawę - mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. - Dlatego z uwagi na ich bezpieczeństwo, wspólnie z policją rozpoczynamy kampanię "Rozejrzyj się i żyj". Poprzez filmy edukacyjne, ulotki oraz specjalnie oklejony tramwaj będziemy przypominać o obowiązujących przepisach. Przede wszystkim jednak zależy nam na budowaniu wśród pieszych świadomości, że tramwaj potrzebuje do zatrzymania znacznie dłuższej drogi hamowania, aniżeli samochód. To, oraz narażanie pasażerów na utratę zdrowia podczas gwałtownego hamowania, było podstawą zapisu, że "pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem z wyłączeniem tramwaju" - dodaje.

Jak zauważa MPK, tramwaj poruszający się z prędkością 50 km/h zatrzyma się w dobrych warunkach pogodowych dopiero po 60 metrach. W złych warunkach - przy deszczu czy mrozie - droga hamowania jest jeszcze dłuższa. - Tramwaj to "czołg na szynach". Nie zatrzyma się w tak krótkim czasie jak samochód, nie ominie pieszego. Motorniczy nie ma możliwości żadnego innego manewru niż tylko użycie dzwonka i w skrajnych przypadkach wdrożenie nagłego hamowania, a podczas gwałtownego hamowania dochodzi często do dramatycznych sytuacji w pojeździe: pasażerowie przewracają się, spadają z siedzeń, uderzają się o poręcze czy urządzenia, doznając nieraz ciężkich urazów - mówi Krzysztof Dostatni.

W ramach kampanii "Rozejrzyj się i żyj" MPK przygotowało filmy promocyjne. Jeden z nich składa się z nagrań z monitoringu tramwajowego. Widać na nich ludzi potrącanych przez tramwaje.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro