Reklama
Reklama

Wprowadzili zakaz wchodzenia z psem na miejską plażę. RPO: "takiego zakazu nie dopuszcza prawo"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Free-Photos / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Free-Photos / pixabay.com

Sprawa dotyczy Środy Wielkopolskiej.

Mieszkaniec Środy Wielkopolskiej poskarżył się do Rzecznika Praw Obywatelskich na wprowadzony w mieście zakaz wchodzenia z psami na plażę miejską nad Jeziorem Średzkim. - Zakaz ustanowiono w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy - załączniku do uchwały Rady Miejskiej z 7 kwietnia 2016 r. Zakaz wprowadzania psów zawiera również regulamin korzystania z tego kąpieliska - wyjaśnia RPO.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Jak zauważa RPO, zgodnie z przepisami w kompetencjach rady gminy nie mieści się wprowadzenie całkowitego zakazu wprowadzania zwierząt domowych na określone tereny czy do określonych miejsc. - Przepis ustawy upoważnia radę gminy jedynie do ustalenia takiego postępowania ze zwierzętami domowymi, aby ich pobyt na tych terenach nie był uciążliwy i nie zagrażał przebywającym tam osobom. A zakaz wyprowadzania psów nadmiernie ogranicza swobodę poruszania i przebywania w określonym miejscu właścicieli zwierząt domowych i wykracza poza materię ustawy - podkreśla.

- Zastępca RPO Maciej Taborowski zwrócił się do burmistrza Piotra Mielocha o podjęcie działań legislacyjnych w celu wyeliminowania niezgodnych z prawem regulacji prawa miejscowego ustanawiających zakaz wprowadzania zwierząt domowych na plaże - kończy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.53 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro