Reklama
Reklama

Udało się potwierdzić tożsamość 20 ofiar hitlerowskiego terroru

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Spoczywają w zbiorowych mogiłach z okresu II wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Dubinie-Borku (gm. Jutrosin).

Na wielkopolskich cmentarzach znajduje się wiele zbiorowych mogił z okresu II wojny światowej, w których spoczywają ofiary hitlerowskiego terroru. Ich identyfikacja jest obecnie prawie niemożliwa. Czasami to się udaje, a przykładem takiej historii stały się groby zlokalizowane w Gminie Jutrosin.

Na cmentarzu parafialnym w Dubinie (w Borku-Domaradzicach) znajdują się 2 mogiły zbiorowe z okresu II wojny światowej. Spoczywa w nich między 20 a 25 osób zamordowanych przez hitlerowców w 1941/1942 r. Przez lata pozostawały one anonimowe i jedynie nieliczni znali ich personalia. Dzięki szerokiej współpracy, podjętej przez Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin Romualda Krzyżosiaka, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej (reprezentowany przez dr. Tomasza Ceglarza), Muzeum Ziemi Rawickiej (w osobie Dyrektor Adriany Miary), Archiwum Państwowe w Poznaniu oraz Urząd Wojewódzki w Poznaniu udało się potwierdzić tożsamość 20 z nich - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Punktem wyjścia dla badań stała się lista osób pochowanych we wskazanych grobach, przechowywana w postaci skanu w zasobach Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Jej autorką była Pani Helena Ścielska (z d. Bilska), zmarła w 1991 r., córka grabarza z okresu II wojny światowej. Spisała ona podstawowe dane o 20 osobach, których szczątki miały spocząć w dubińskich mogiłach. Kluczowe dla potwierdzenia tego stanu rzeczy stały się karty historii chorób więźniów z Rawicza przechowywane w IPN (sygn. IPN BU 2535/1965). W przypadku poszukiwanych osób jako miejsce śmierci wskazano Spitzwald am Rawitsch (Dubin nieopodal Borku) - kończy Stube.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
46.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro