Reklama
Reklama

W nocy planowany jest odstrzał dzików na Cytadeli

fot. ZZM Poznań
fot. ZZM Poznań

Nie raz na łamach naszego portalu informowaliśmy o dzikach spotkanych przez naszych Czytelników na Cytadeli. Dziś planowany jest odstrzał redukcyjny tych zwierząt. Przed działaniami ostrzega Zarząd Zieleni Miejskiej.

W godzinach wieczorno - nocnych w dniu 13.09.2021 r. miejski łowczy na zlecenie CZK na terenie Parku Cytadela podejmie próbę odstrzału redukcyjnego dzików - czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni Miejskiej. Przed wyjazdem na ww. odstrzał zostanie również zawiadomiony dyżurny KMP w Poznaniu." W związku z powyższym komunikatem prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności! - dodają urzędnicy ZZM.

Jak już wcześniej informowaliśmy, sprawą dzików ma się zająć zespół stworzony ze specjalistów. Zespół działa przy Zakładzie Lasów Poznańskich, a w jego skład wchodzą naukowcy, radni, łowczy, a także powiatowy lekarz weterynarii. Niestety zwierzyna coraz częściej obecna jest w miejskich przestrzeniach i zagraża bezpieczeństwu poznanianek i poznaniaków - przekazał jakiś czas temu w rozmowie z nami Witold Rewers, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Zgodnie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), zakazane jest przewożenie odłowionych zwierząt w inne miejsce. W takiej sytuacji nakazane jest uśmiercenie - wyjaśniał.

Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa wielokrotnie apelował, żeby nie dokarmiać zwierzyny. Często czynimy to nieświadomie, na przykład wysypując karmę dla gołębi czy bezdomnych kotów. Ponadto część mieszkańców ułatwia dzikom bytowanie w mieście, celowo je dokarmiając i zachęcając, by się w mieście zadomowiły. Pamiętajmy, że w ten sposób szkodzimy nie tylko sobie, ale również i samym zwierzętom - podkreślił Witold Rewers.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
18.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro