Reklama
Reklama

Kolejny wypadek na Hetmańskiej: czy i kiedy staną fotoradary?

Niedzielny wypadek | fot. Czytelnik
Niedzielny wypadek | fot. Czytelnik

W niedzielę wieczorem na ulicy Hetmańskiej doszło do kolejnego w ostatnim czasie poważnego wypadku.

O zdarzeniu pisaliśmy już na naszym portalu. Kierowca samochodu osobowego jadącego w kierunku ronda Starołęka uderzył w barierę energochłonną przy zjeździe na ulicę Dolna Wilda. Ucierpiała jedna osoba. Niestety, jest to kolejny poważny wypadek na Hetmańskiej w ostatnich miesiącach. 1 lipca zginęła tu 26-latka potrącona na przejściu dla pieszych. W czerwcu dwóch 36-latków zginęło tu po tym, jak ich samochód uderzył w słup trakcyjny i stanął w płomieniach.

Miesiąc temu pisaliśmy, że po tragicznych wypadkach wprowadzane są kolejne zmiany, które mają skutecznie poprawić tu bezpieczeństwo. W lipcu na odcinku pomiędzy Rolną i Dmowskiego obniżono dopuszczalną prędkość pojazdów z 70 do 50 km/h. Zaznaczano też, że wkrótce może się tu pojawić fotoradar. Ten temat został podniesiony po niedzielnym wypadku w dyskusjach na Facebooku.

Zdaniem jednego z internautów z grupy Porozmawiajmy o Poznaniu prowadzonej przez zastępcę prezydenta Poznania Mariusza Wiśniewskiego, jedynie 20 procent kierowców jeżdżących ulicą Hetmańską... porusza się zgodnie z dopuszczalną prędkością. - JEDYNĄ metodą wykrywania tylu wykroczeń, ilu trzeba dla zaprowadzenia dyscypliny, jest wprowadzenie wreszcie telewizyjnej kontroli średniej prędkości odcinkowej. Są na to trzy przeszkody. Jedną jest chęć lub jej brak. Drugą ustawa zabraniająca gminom kontroli prędkości (ten sam przepis, którym 5 lat temu zidiociały Sejm zabronił strażom gminnym kontroli aut w ruchu - kolejna głupota). A trzecia przeszkoda do kontroli telewizyjnej to "problem zasobów" - jak wypowiedział się w roku 2015 p. Prezydent Mariusz, po prostu nie miałby tego kto robić. A ja jednak jestem na sto procent przekonany, że innej drogi nie ma, jak ta telewizja. Inaczej się pozabijamy - pisze Jacek.

- Nic dodać, nic ująć. Na pewno potrzebne zdecydowane podniesienie kar, odebranie auta pijanym (czyli potencjalnym mordercom) i szybka egzekucja prawa. To jedyne panaceum i wzmocnienie do tego policji. Oczywiście także cofnięcie decyzji z roku 2015 - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

Obecnie Główna Inspekcja Transportu Drogowego nie planuje ustawienia fotoradaru na ulicy Hetmańskiej. Nie wiadomo, kiedy się to zmieni. Policjanci kontrolują tu natomiast prędkość. Tylko w lipcu ujawniono tam ponad 200 wykroczeń. Większość dotyczyła właśnie przekroczenia dozwolonej prędkości.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
26℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
28.91 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro