Reklama
Reklama

Przez dwa tygodnie ukrywał się w schronie przy ul. Słowackiego. Swoją historię opowiedział poznańskim eksploratorom

fot. Poznańska Grupa Eksploracyjna / YT/ screen

Schron przeciwlotniczy niedawno został odkryty pod parkingiem przy ulicy Słowackiego. W czasie wojny ukrywał się w nim pan Zygmunt z rodzicami.

Choć pasjonaci historii z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej zobaczyli to miejsce nieco wcześniej, dopiero w sierpniu mogli pokazać, co kryje kolejny schron przeciwlotniczy zlokalizowany pod parkingiem przy ulicy Słowackiego - obok budynku Luxmed. Konieczne były odpowiednie zgody na publikację zdjęć. Na budowie pojawiliśmy się gościnnie, pomagając jedynie w lokalizacji drugiego wejścia do szczeliny. Wejście pierwsze znajdowało się przy ulicy, zostało uszkodzone w latach 70-80 podczas budowy uzbrojenia podziemnego. Warto wspomnieć, że w miejscu obecnego budynku Luxmed również znajdowała się szczelina przeciwlotnicza - informowali wówczas członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Po tym, jak materiał został opublikowany w internecie stało się coś niezwykłego. Odezwał się mężczyzna, którego ojciec przeżył w tym miejscu kilka lat swojego życia. Okazało się, że w samym schronie z rodzicami i ciotką spędził dwa tygodnie. Po naszej ostatniej publikacji na temat schronu p-lot, który znajdował się przy ulicy Słowackiego (został wyburzony jeden z czterech korytarzy) odezwał się do nas pewien Pan z informacją, że jego tata ma interesujące wspomnienia związane z tym schronem i nie tylko - informują członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Jak dodają, takie spotkania są dla nich bezcenne. Bo choć tematem zajmują się od lat jest wiele tajemnic, które mogłyby wyjaśnić tylko osoby, które pamiętają tamten czas. Pan Zygmunt, który jako mały chłopiec przyprowadził się z rodzicami do Poznania z Krotoszyna, mieszkał na tej ulicy i dokładnie pamięta budowę schronu. 90-latek bardzo chętnie o tym opowiada przed kamerą eksploratorów, choć nie kryje że ten czas dla niego i jego rodziny był bolesnym przeżyciem. Spotkanie zostało nagrane. Jak informują członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej cały materiał został podzielony na cztery odcinki. Historia pana Zygmunta będzie sukcesywnie publikowana. Dwa odcinki są już dostępne.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro