Reklama

Remont Starego Rynku od listopada. Na placu Wolności powstanie specjalna strefa kultury z ofertą gastronomiczną

Wizualizacja | fot. UM Poznań
Wizualizacja | fot. UM Poznań

W czasie prac zachowane zostaną dojścia do lokali i ciągi komunikacyjne.

W związku z wydłużoną procedurą wyboru wykonawcy inwestycji przebudowy płyty Starego Rynku w ogłoszonym przez spółkę PIM przetargu, Miasto wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o wydłużenie czasu zakończenia i rozliczenia zadania na które uzyskało dofinansowanie z WRPO. Uzyskano zgodę na przesunięcie czasu zakończenia inwestycji do 15 września 2023 roku - informują miejscy urzędnicy.

Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się pracami projektowymi i budowlanymi. Po przygotowaniu dokumentacji projektowej i zebraniu wszelkich pozwoleń, będą mogły rozpocząć się zasadnicze roboty budowlane. Ma to nastąpić w przyszłym roku. Wcześniej będą mogły zostać przeprowadzone prace, na które pozwolenie zostało uzyskane przed przetargiem m.in. będzie można zrobić nową izolację ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej. Od listopada prowadzone będą też badania archeologiczne m.in. w przyszłych miejscach posadowienia zbiorników retencyjnych. O wszystkich pracach miasto ma informować na bieżąco.

Aby, mimo trwających robót budowlanych, możliwe było zwiedzanie rynku wykonawca zbuduje platformy widokowe przeznaczone dla grup turystycznych i turystów indywidualnych, które powstaną po wykonaniu podziemnych zbiorników retencyjnych. Ze względu na postępujący front robót oraz kwestie bezpieczeństwa zwiedzających nie będą one dostępne w całym okresie trwania prac. W czasie inwestycji zapewniony zostanie ciągły dostęp pieszych do nieruchomości na Starym Rynku, w tym także do wszystkich działających tam instytucji kultury. Drogi dojścia w poszczególnych etapach inwestycji mogą się zmieniać - przekazują miejscy urzędnicy.

Miasto na czas przebudowy stara się znaleźć atrakcje turystyczne, które przyciągną zwiedzających - między innymi wystąpiono z prośbą do Muzeum Narodowego w Poznaniu o możliwość korzystania przez turystów z loggi Ratusza.

W czasie trwania robót budowlanych nie będzie możliwości wystawiania na Starym Rynku ogródków gastronomicznych. Restauratorom zaproponowane zostały dwie przestrzenie (wraz z niezbędnym zapleczem), w których możliwe będzie lokalizowanie ogródków w okresie przebudowy rynku. Pierwszą z nich jest Plac Wolności i Strefa Kultury Estrady Poznańskiej, drugą teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, wraz z organizowanym tam programem wydarzeń targowych i kulturalnych - dodają miejscy urzędnicy.

Rozpoczęcie działań w ramach Strefy na placu Wolności planowane jest na wiosnę 2022 roku. Jeszcze pod koniec tego roku zostanie ogłoszony konkurs ofert na prowadzenie punktów gastronomicznych w tym miejscu. Na placu Wolności realizowany ma też być program kulturalny. Będzie on przygotowywany przez zespół Estrady Poznańskiej, który do współpracy i realizacji programu zaprosi inne miejskie podmioty - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
20.65 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro