Reklama
Reklama

We wrześniu ukończą pierwsze pawilony handlowe na Świcie. Miały być gotowe rok temu

fot. ZKZL

Przebudowa pawilonów handlowo-usługowych na Świcie od początku nie miała szczęścia.

Problemy pojawiły się już na początku. Dwa przetargi zakończyły się fiaskiem - zainteresowane firmy proponowały, że przeprowadzą inwestycję za kwotę wyższą, niż planowało miasto. Umowę z wykonawcą podpisano w październiku 2019 roku.

Najpierw trzeba było unieważnić dwa przetargi, bo oczekiwania finansowe oferentów znacznie różniły się od założeń urzędników. Ostatecznie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zwiększył budżet i 24 października 2019 roku podpisano umowę z wykonawcą, a całość miała się zakończyć w 2020 roku. W trakcie prac pojawiło się jednak wiele komplikacji - m.in. konieczność przygotowania dokumentacji zamiennej, a także przeprowadzenie dodatkowych prac rozbiórkowych. W grudniu 2020 roku zawarto aneks do umowy, na mocy którego ustalono, że pierwsze pawilony zostaną ukończone w połowie września, a kolejne do końca października 2021 roku. Wzrósł też koszt - z 20,5 mln do nieco ponad 22 mln złotych.

Teraz Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych chwali się, że prace zmierzają do końca. - Mieszkańcy Grunwaldu zyskają całkowicie nowe pawilony. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, żeby ich architektura oddawała historyczny układ budynków przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych. Elementem łączącym przeszłość z teraźniejszością będzie neon, którego treść została zaproponowana i wybrana w głosowaniu przez mieszkańców osiedla Grunwald - Północ. "Nowy Świt" już niedługo będzie ponownie miejscem tętniącym życiem z różnego rodzaju usługami i wieloma udogodnieniami - wyjaśnia Łukasz Kubiak z ZKZL.

Lokale w pawilonach będą wyposażone w klimatyzację, kurtyny powietrzne oraz energooszczędne oświetlenie. Są tam kamery monitoringu oraz system sygnalizacji włamania. Nie zabraknie też windy na pierwsze piętro. Przy pawilonach zaplanowano miejsce na stojaki rowerowe, stoliki szachowe, a także nowa zieleń i budki dla jeżyków.

Lokale z pawilonów A, C, E i F mają być oddane do użytku 28 września. 28 października gotowe będą pozostałe lokale. - Większość lokali użytkowych ma już swoich najemców a jednym z nich będzie Biblioteka Raczyńskich - dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

32℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
15.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro