Reklama
Reklama

Zgrzyty w głosowaniu na nową nazwę dla ulicy Nowej Naramowickiej

Tzw. Nowa Naramowicka | fot. UM Poznań
Tzw. Nowa Naramowicka | fot. UM Poznań

O co chodzi?

Zaczęło się od propozycji czterech poznańskich radnych, które chciały, by ulicę "Nową Naramowicką" nazwać Aleją Praw Kobiet. Jeszcze przed dyskusją na lipcowej sesji Rady Miasta pojawiły się głosy sprzeciwu. Między innymi Stowarzyszenie Zwykłych Ludzi w Poznaniu nie zgadza się na propozycje radnych. Zdaniem stowarzyszenia nazwa Aleja Praw Kobiet "jest zaczepką polityczną mającą na celu fikcyjne różnicowanie płci nie mającą nic wspólnego z istotą nazewnictwa ulic poza szerzeniem defetyzmu społecznego".

Negatywne zdanie na temat propozycji miała także Rada Osiedla Naramowice, która postulowała przeprowadzenie konsultacji społecznych. Ostatecznie miejscy radni dyskusję na temat nazwy odłożyli w czasie do września.

W sierpniu odbyły się konsultacje zorganizowane przez osiedlowych radnych. Dziś osiedlowi radni zaprezentowali ich wyniki. - W głosowaniu internetowym odnotowaliśmy 4544 ważne głosy. Wyniki głosowania nad nazwą tzw. Nowej Naramowickiej - 3 nazwy z największą ilością głosów: al. Poznańczyków - 1642 głosy (36%), ul. Nowa Naramowicka - 682 głosy (15%), al. Praw Kobiet - 378 głosów (8%). Wyniki głosowania nad nazwą dla Parku wzdłuż planowanej trasy tramwaju - 3 nazwy z największą ilością głosów: Dywizjonu 302 - 1330 głosów (29%), Naramowicki - 1057 głosów (23%), Poznańczyków - 525 głosów (12%) - wymieniają osiedlowi radni.

Okazuje się, że działania RO Naramowice doprowadziły do decyzji o podjęciu konsultacji zgodnych z ustawą o samorządzie. Organizuje je Gabinet Prezydenta. I tu pojawia się zgrzyt. W nowej ankiecie przygotowanej przez urzędników pojawiają się trzy opcje odpowiedzi - al. Praw Kobiet, al. Poznańczyków i "inna". Głos w ankiecie można oddać TUTAJ do 15 września. Mieszkańcy nie rozumieją jednak, dlaczego w ankiecie przygotowanej przez urzędników pojawiła się opcja "al. Praw Kobiet", skoro dostała mniej głosów niż Nowa Naramowicka. - Niestety jako Rada Osiedla nie mieliśmy wpływu na ostateczny kształt tej ankiety. Wskazywaliśmy oczywiście, że warto ująć również Nową Naramowicką - wyjaśnia RO Naramowice.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta o kształt nowej ankiety. Czekamy na odpowiedź.

  • Aktualizacja
    sobota, 4.09.2021 r., godz. 08.39
    Aktualizacja
    sobota, 4.09.2021 r., godz. 08.39
    - Konsultacje społeczne dotyczące nazwy ulicy/alei, która zwyczajowo nazywana jest Nową Naramowicką, są organizowane na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Poznania z 18 sierpnia 2021 r. i odnoszą się do sesji Rady Miasta Poznania z 7 lipca 2021 r., na której były procedowane dwa projekty uchwał dotyczące nazewnictwa tej ulicy/alei. Jeden projekt uchwały dotyczył nadania alei nazwy Praw Kobiet, a drugi nadania nazwy Poznańczyków. Innych projektów uchwał odnośnie tej ulicy/alei nie było. Istotne jest, że mieszkańcy mają także możliwość przedstawienia swoich propozycji nazwy. Konsultacje społeczne zarządzone 18 sierpnia br. i rozpoczęte 1 września, w żaden sposób nie mogą odnosić się do wyników ankiety, którą przeprowadziła Rada Osiedla Naramowice, ponieważ głosowanie w tej ankiecie trwało do 31 sierpnia, do godz. 23:59 - wyjaśnia Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta i UM Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
22℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
17.04 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro