Reklama
Reklama

Na osiedlu Piastowskim powstanie "dom wczasowy". Co na to nadzór budowlany?

fot. Czytelniczka
fot. Czytelniczka

Trwa rozbiórka restauracji Kasztelańskiej, w której miejscu ma powstać "dom wczasowy".

Inwestorem jest spółka Villa, a obiekt ma się nazywać "Lofty nad Wartą". W 2-piętrowym budynku zaplanowano 100 mikrokawalerek w stylu loftowym. Mają mieć od 19 do 27 metrów kwadratowych. Dodatkowo w mieszkaniach ma być możliwość wydzielenia antresoli na np. sypialnię. Ceny mają się zaczynać od 150 tysięcy złotych brutto. Obok budynku ma się pojawić parking na 66 miejsc.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Co istotne, teren po restauracji, przeznaczony jest pod usługi, a nie mieszkania. Mieszkańcy okolicy mówią więc o oszustwie. Ich zdaniem nie będzie to "dom wczasowy", a zwykły blok. Sprawą zainteresował się nadzór budowlany.

- 16 lipca bieżącego roku przeprowadziliśmy kontrolę legalności i prawidłowości robót budowlanych prowadzonych na nieruchomości znajdującej się na osiedlu Piastowskim 64. Podczas kontroli stwierdzono, że prowadzone są prace przygotowawcze, a inwestor uzyskał z Urzędu Miasta decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę budynku handlowo-usługowego (decyzja z dnia 14.02.2020 roku) - wyjaśnia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

- Ustalono też, że inwestor uzyskał z UM decyzję o pozwoleniu na budowę budynku zamieszkania zbiorowego (domu wypoczynkowego) wraz z lokalami usługowymi typu biuro na kondygnacji podziemnej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. W trakcie kontroli nie były jeszcze rozpoczęte prace rozbiórkowe, teren inwestycji był ogrodzony, w widocznym miejscu umieszczona była tablica rozbiórki oraz tablica BIOZ. Ustanowiony był także kierownik robót rozbiórkowych, który okazał dziennik rozbiórki. Nie było zatem podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie prowadzonej na tej nieruchomości inwestycji - zaznacza.

Czy "dom wczasowy" w tym miejscu dostanie pozwolenie na użytkowanie? - Uzyskanie ode mnie pozwolenia na użytkowanie, tak jak w każdym innym przypadku, będzie zależało od zgodności zrealizowanej inwestycji - z projektem budowlanym zatwierdzonym w pozwoleniu na budowę przez Prezydenta Miasta Poznania oraz spełnieniem przez inwestora wszystkich wymagań określonych w przepisach Prawa budowlanego. Zatem ocena prawidłowości zrealizowanej inwestycji będzie możliwa przede wszystkim po wystąpieniu przez inwestora o pozwolenie na użytkowanie tego obiektu. Oczywiście na terenie tej, jak i każdej innej, inwestycji możliwe są kontrole nadzoru budowlanego podczas realizacji robót budowlanych - kończy.

Wszystko wskazuje więc na to, że dopiero po ukończeniu prac budowlanych okaże się, czym będzie powstały budynek.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
76.93 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro