Reklama

Na osiedlu Piastowskim powstanie "dom wczasowy". Co na to nadzór budowlany?

fot. Czytelniczka

Trwa rozbiórka restauracji Kasztelańskiej, w której miejscu ma powstać "dom wczasowy".

Inwestorem jest spółka Villa, a obiekt ma się nazywać "Lofty nad Wartą". W 2-piętrowym budynku zaplanowano 100 mikrokawalerek w stylu loftowym. Mają mieć od 19 do 27 metrów kwadratowych. Dodatkowo w mieszkaniach ma być możliwość wydzielenia antresoli na np. sypialnię. Ceny mają się zaczynać od 150 tysięcy złotych brutto. Obok budynku ma się pojawić parking na 66 miejsc.

Co istotne, teren po restauracji, przeznaczony jest pod usługi, a nie mieszkania. Mieszkańcy okolicy mówią więc o oszustwie. Ich zdaniem nie będzie to "dom wczasowy", a zwykły blok. Sprawą zainteresował się nadzór budowlany.

- 16 lipca bieżącego roku przeprowadziliśmy kontrolę legalności i prawidłowości robót budowlanych prowadzonych na nieruchomości znajdującej się na osiedlu Piastowskim 64. Podczas kontroli stwierdzono, że prowadzone są prace przygotowawcze, a inwestor uzyskał z Urzędu Miasta decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę budynku handlowo-usługowego (decyzja z dnia 14.02.2020 roku) - wyjaśnia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

- Ustalono też, że inwestor uzyskał z UM decyzję o pozwoleniu na budowę budynku zamieszkania zbiorowego (domu wypoczynkowego) wraz z lokalami usługowymi typu biuro na kondygnacji podziemnej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. W trakcie kontroli nie były jeszcze rozpoczęte prace rozbiórkowe, teren inwestycji był ogrodzony, w widocznym miejscu umieszczona była tablica rozbiórki oraz tablica BIOZ. Ustanowiony był także kierownik robót rozbiórkowych, który okazał dziennik rozbiórki. Nie było zatem podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie prowadzonej na tej nieruchomości inwestycji - zaznacza.

Czy "dom wczasowy" w tym miejscu dostanie pozwolenie na użytkowanie? - Uzyskanie ode mnie pozwolenia na użytkowanie, tak jak w każdym innym przypadku, będzie zależało od zgodności zrealizowanej inwestycji - z projektem budowlanym zatwierdzonym w pozwoleniu na budowę przez Prezydenta Miasta Poznania oraz spełnieniem przez inwestora wszystkich wymagań określonych w przepisach Prawa budowlanego. Zatem ocena prawidłowości zrealizowanej inwestycji będzie możliwa przede wszystkim po wystąpieniu przez inwestora o pozwolenie na użytkowanie tego obiektu. Oczywiście na terenie tej, jak i każdej innej, inwestycji możliwe są kontrole nadzoru budowlanego podczas realizacji robót budowlanych - kończy.

Wszystko wskazuje więc na to, że dopiero po ukończeniu prac budowlanych okaże się, czym będzie powstały budynek.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro