Reklama

Miasto myśli o kolejnej trasie tramwajowej. Ruszają konsultacje

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Tym razem chodzi o połączenie pętli Zawady ze stacją kolejową Poznań Wschód.

- Zawady i Główna to rejony Poznania, w których linia tramwajowa mogłaby nie tylko zdecydowanie poprawić komunikację lokalną, ale także dać ożywczy impuls rozwojowy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Urzędnicy chcą więc poznać opinie mieszkańców na ten temat. - Bardzo nam zależy na poznaniu pomysłów i oczekiwań mieszkańców, jak również ich uwag oraz preferencji dotyczących przebiegu nowej trasy tramwajowej - wskazuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Konsultacje rozpoczną się 20 września i potrwają do 17 października. Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się o dwóch wariantach przebiegu nowej trasy. - Dla każdego początkiem trasy byłaby obecna pętla tramwajowa na Zawadach. Na pętli planowane jest włączenie nowej trasy do istniejącego torowiska na ulicy Podwale, a jej koniec znajdowałby się w rejonie stacji kolejowej Poznań Wschód. Na części planowanego odcinka nowej trasy przebiegi torowiska są wspólne dla obydwu wariantów - tak jest na ulicy Zawady i fragmencie ulicy Głównej, a ich rozgałęzienie następuje na wysokości ul. św. Michała - wyjaśniają urzędnicy.

W pierwszym wariancie trasa tramwajowa przebiegałaby przy Lidlu i wzdłuż północnej granicy boiska KS Polonia Poznań. W drugim wariancie trasa miałaby przebiegać w rejonie Rynku Wschodniego i nową ulicą mniej więcej w połowie odcinka między Harcerską i Wiejską.

- Oba warianty na dalszym odcinku przebiegają ulicą Wschodnią, gdzie w rejonie stacji kolejowej Poznań Wschód planuje się (zgodnie z planem miejscowym) także: lokalizację nowej pętli autobusowej oraz parkingu Park & Ride, czyli stworzenie zintegrowanego węzła przesiadkowego - dodają.

Konsultacje nie oznaczają, że inwestycja będzie realizowana w najbliższej przyszłości. Miasto zaznacza, że jest to proces o charakterze "wyprzedzającym w stosunku do szczegółowych rozwiązań projektu w przyszłości". W tej chwili nie można więc mówić o jakimkolwiek harmonogramie prac.

Urzędnicy zauważają, że poprowadzenie trasy tramwajowej do stacji Poznań Wschód znacznie poprawi sytuację komunikacyjną mieszkańców Głównej i Zawad. Wszelkie informacje można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
25.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro