Reklama
Reklama

Na działce przy Chartowo Tower ma powstać nowy budynek: ruszyła wycinka ponad 120 drzew

fot. Dawid
fot. Dawid

Teren zabezpieczono.

Chodzi o teren przy ulicy Chartowo 25, a więc w miejscu, w którym do 2016 roku stał "Dom Nauczyciela". Po jego rozbiórce nieruchomość była porośnięta przez zieleń, a mieszkańcy korzystali tu ze skrótu pomiędzy ulicą Chartowo i deską 1-10 na osiedlu Rusa. W ostatnich dniach skrót zagrodzono. Dziś rozpoczęła się tu wycinka drzew.

- Ruszyły prace na działce na Chartowie. Obawiam się, iż 200-letnie dęby też zostaną wycięte. Proszę o pomoc w ich ocaleniu - napisał do nas Dawid. Właścicielem terenu jest spółka Koncept WS. Z naszych ustaleń wynika, że 14 lipca uzyskała ona pozwolenie na budowę dla budowy budynku usługowo-handlowego w tym miejscu. Inwestycja będzie realizowana między stacją Circle K i Chartowo Tower.

Z pierwszych informacji do jakich dotarliśmy wynikało, że choć ruszyła wycinka, inwestor nie ma na nią zgody. Szybko jednak okazało się, że posiada wszelkie niezbędne dokumenty, które umożliwiają mu podjęcie takich prac. Z dokumentów, do których dotarliśmy wynika, że łącznie z tego terenu wyciętych zostanie ponad 120 drzew. Za usunięcie 45 drzew kolidujących z planowaną inwestycją właściciel terenu musiał zapłacić miastu 185 tysięcy złotych.

W zamian za usunięcie stąd ponad 120 drzew, inwestor zobowiązany został to nasadzenia blisko 150 nowych drzew - w tym 50 na terenie osiedla Rusa. Na osiedlu Rusa drzewa mają się pojawić do końca listopada przyszłego roku, a przy planowanej inwestycji - do końca listopada 2023 roku. Będą to m.in. wiśnie piłkowane, platany klonolistne, klony pospolite oraz grusze drobnoowocowe.

- Na ten moment mogę powiedzieć jedynie tyle, że planujemy tu budowę 4-kondygnacyjnego obiektu. Nie będzie w nim parkingu podziemnego, ale na terenie znajdzie się wymagana liczba miejsc parkingowych - mówi nam Magdalena Szebiotko z Koncept WS. - Obecnie trwa wycinka, więc teren jest zabezpieczony, ale po ukończeniu usuwania drzew, będzie on ponownie dostępny dla mieszkańców - dodaje.

Nie wiadomo, kiedy miałaby się rozpocząć budowa nowego obiektu. - Ograniczamy się w tej chwili do wycinki drzew. Przejścia dla mieszkańców, które znajdują się na naszym terenie, chcemy zachować. Nawet po ukończeniu inwestycji będzie tędy można przejść - zapewnia Szebiotko.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa!
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
11.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro