Reklama

Powstała mapa z dokładnymi wydatkami na lekcje religii: nawet kilkaset złotych na ucznia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Myriams-Fotos / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Myriams-Fotos / pixabay.com

W samym Poznaniu w roku szkolnym 2019/2020 było to 21 mln złotych.

Już w lutym pisaliśmy o wydatkach miasta na wynagrodzenia nauczycieli religii w prowadzonych przez miasto jednostkach oświatowych. W roku szkolnym 2019/2020 było to prawie 21 mln złotych, a rok wcześniej - prawie 15 mln złotych. - Zwiększenie wydatków wynikało w głównej mierze z wprowadzonych przez rząd w 2019 roku podwyżek dla nauczycieli (wymiar etatów pozostawał zbliżony) - tłumaczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Dzieląc koszt lekcji religii w Poznaniu przez liczbę uczniów otrzymamy kwotę 267,65 zł - właśnie tyle kosztowała nas nauka religii każdego ucznia w Poznaniu, w roku szkolnym 2019/2020. Na tle kraju, kwota nie robi wrażenia, bo np. w tym czasie nauka religii 1 ucznia w gminie Braniewo kosztowała aż 1026,01 zł.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

- Dane udało się zebrać od 81% gmin z całej Polski. Każdy może kliknąć w swoją miejscowość i sprawdzić... a potem np. porównać to z Budżetem Obywatelskim, którego wartość często jest zbliżona bądź nawet niższa - wyjaśnia Paweł Nijakowski ze Świeckiej Szkoły w Wielkopolsce. - Uważam, że łatwiej dotrzeć z przekazem pokazując kwoty setek tysięcy lub kilku milionów złotych. Dotychczas ogólnopolskie media pokazywały tylko kilkumiliardowe podsumowanie z całej polski. Mniejsze kwoty jesteśmy w stanie sobie wyobrazić i oszacować, że można za to wybudować odcinek drogi, czy nową szkołę lub basen. Mało kasy w oświacie? No to wiecie co robić - dodaje.

- Celem akcji jest uświadomienie lokalnych społeczności, że na organizację tych nieobowiązkowych lekcji w czasie kryzysu w oświacie gminy wydają poważne sumy, w tym także z własnych budżetów, ponieważ od lat subwencja z budżetu państwa nie wystarcza na utrzymanie szkół. Chcemy też przypomnieć wójtom, burmistrzom i prezydentom gmin i miast, że mają narzędzia prawne i organizacyjne ku temu, by ograniczyć te koszty, choćby poprzez umieszczanie zajęć nieobowiązkowych wyłącznie na skrajnych lekcjach albo podjęcie rozmów z władzą kościelną, aby ograniczyć wymiar tygodniowy religii w szkole - podkreśla.

Jak wygląda sytuacja w gminach powiatu poznańskiego? Dane dotyczą roku szkolnego 2019/2020. Swarzędz wydał na lekcje religii ponad 1,5 mln złotych, a Tarnowo Podgórne 1,3 mln złotych. W Czerwonaku to prawie milion złotych. W Dopiewie i Komornikach samorząd zapłacić po ponad 800 tysięcy złotych za lekcje religii. Pełne dane dostępne są TUTAJ.

Nijakowski zachęca, by angażować się w sprawy lokalnej społeczności. - Zachęcam do monitorowania jednej okolicznej szkoły np pod kątem sprawdzenia czy zajęcia z religii są umieszczane zawsze na pierwszej lub ostatniej lekcji. "Religia na skrajnych" to automatycznie mniejsza ilość uczniów uczęszczających na te zajęcia, zapisani pozostają tylko Ci faktycznie zainteresowani przedmiotem. W przypadku małej liczby uczestników można łączyć oddziały co prowadzi bezpośrednio do oszczędności, a także budowania świadomości - tłumaczy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-2℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
56.90 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro