Reklama

Coraz więcej grzybów: sanepid organizuje porady grzyboznawców

fot. Wielkopolski sanepid
fot. Wielkopolski sanepid

Sezon dopiero się zaczyna.

- Coraz więcej osób zgłasza się na porady grzybowe do naszych grzyboznawców. Przypominamy, że nasi specjaliści czekają na grzybiarzy ze zbiorami, którzy chcieliby sprawdzić swoje grzyby. Eksperci dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 7.25 do 15.00 - informuje wojewódzki sanepid. - W przypadku wysypu grzybów na terenie woj. wielkopolskiego uruchomione zostaną dodatkowo dyżury w soboty w godzinach od 12:00 do 16:00 - dodaje. Porady odbywają się przy ulicy Libelta 36.

Dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze szpitala im. Raszei w Poznaniu przyznaje, że w tym sezonie do szpitala nie trafił jeszcze nikt z objawami zatrucia grzybami. - Niestety obawiamy się, że przy takiej pogodzie, a więc stosunkowo ciepłej i wilgotnej, wkrótce w lasach pojawi się dużo więcej grzybów, a przez to zaczną się przypadki zatruć - mówi.

Specjaliści radzą, by zbierać tylko te grzyby, co do których mamy całkowitą pewność, że są jadalne. - Zbierajmy tylko grzyby z rurkami na spodniej stronie kapelusza, wtedy jest mniejsze ryzyko zatrucia takimi grzybami - mówiła nam w poprzednich sezonach Alina Maciąg, grzyboznawca z wielkopolskiego sanepidu. Nie powinniśmy też zbierać grzybów do reklamówek i plastikowych wiaderek, a do wiklinowych koszy lub łubianek. - Nie zbierajmy grzybów nadpleśniałych i nadgryzionych przez zwierzęta oraz tych starszych, nasączonych wodą - dodała.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
8.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro