Reklama
Reklama

Od stycznia ZM GOAP przestanie odpowiadać za odbiór śmieci. Nadal będzie zatrudniał 30 osób

fot. GOAP
fot. GOAP

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej nie przestanie istnieć wraz z 1 stycznia 2022 roku.

W marcu miejscy radni podjęli decyzję o opuszczeniu ZM GOAP przez Poznań. Decyzja była jednomyślna, wszyscy byli ZA. Już wtedy stało się jasne, że jeszcze do końca roku będziemy członkami związku, a od stycznia 2022 roku miasto będzie mogło samo organizować system gospodarki odpadami komunalnymi.

Wystąpienie ze związku ma pozwolić na uszczelnienie systemu, uproszczenie go i lepszą obsługę mieszkańców miasta, być może przy niższych opłatach niż obecnie. Już w marcu podkreślono, że miasto natychmiast nie zmieni wysokości opłat za odbiór odpadów. Nowe opłaty miałyby zostać wprowadzone prawdopodobnie dopiero od 2023 roku i być może będą zależały od zużycia wody przez mieszkańców.

Teraz ZM GOAP wyjaśnia, że od stycznia przestaje funkcjonować w dotychczasowej formule. - Decyzję o rezygnacji z członkostwa w Związku podjęły już wszystkie samorządy w nim zrzeszone - informuje związek. Tym samym od stycznia obowiązek zarządzania system spadnie na poszczególne gminy.

- Musimy mieć świadomość, że dotychczasowych rozliczeń Związku nie możemy przekazać po nowym roku gminom członkowskim. Do końca tego roku wszystkie płatności za odpady będą dokonywane przez mieszkańców na dotychczasowych zasadach. Natomiast od 2022 roku - już na konta wyznaczone przez poszczególne gminy - wyjaśnia Andrzej Springer, dyrektor ZM GOAP.

- Po 1 stycznia przyszłego roku ZM GOAP nie zniknie - zostaje postawiony w stan likwidacji. Jest to proces długotrwały, określony ustawowo dla tego typu jednostek. Musimy dalej funkcjonować bo tego wymaga choćby prawo podatkowe. Naszymi zadaniami będzie m.in. ściągnięcie należnych kwot. Niedobory to wynik m.in. niepłacenia za odpady przez mieszkańców, trwać będzie także procedura egzekwowania kar od firm wywożących odpady. Mamy na to trzy lata, ale liczę, że w krótszym okresie uda nam się wyegzekwować te brakujące w kasie Związku pieniądze - dodaje. ZM GOAP ma do ściągnięcia około 20 mln złotych od mieszkańców. Pieniądze zostaną następnie podzielone i przekazane do gmin.

Postawienie ZM GOAP w stan likwidacji oznacza zwolnienia pracowników. Dziś pracuje tu 130 osób. W pierwszym okresie w pracy pozostanie około 30 osób, a ostatniej fazie - kilkanaście.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
10.18 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro