Reklama
Reklama

Świadectwa energetyczne przy sprzedaży mieszkań

fot. Elżbieta Skowron

Od 1 stycznia domki jednorodzinne i mieszkania powinny mieć tzw. świadectwa energetyczne. Są to certyfikaty, które prezentują zużycie energii danego lokum. Nie przewidziano jednak kary, za brak takiego dokumentu.

Pomysłodawcą świadectw energetycznych jest Unia Europejska. Ich koszt waha się między 500 a 2500 złotych. Im większa powierzchnia lokalu - tym większe koszty wyrobienia dokumentu.

Świadectwa powinnyposiadać budynki przeznaczone do użytkowania oraz takie lokale, które właściciel chce sprzedać lub wynająć. Ich ważność to 10 lat. Certyfikaty będą dokumentami, które przedstawią dane dotyczące zapotrzebowania na energię elektryczną danego lokalu.

Wiele osób wynajmujących mieszkania przyznaje, że nie będzie się starać o certyfikaty. Odstraszają przede wszystkim koszty wyrobienia dokumentu. Nie przewidziano kar za brak świadectwa energetycznego.

Jedynym wypadkiem, w którym certyfikat musi być przedstawiony, jest sytuacja, gdy nowy budynek oddawany jest do użytku. Bez tego dokumentu nie będzie można otrzymać pozwolenia na użytkowanie powierzchni.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega: w nocy i rano możliwe przymrozki
21℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro