Reklama
Reklama

Centrum Szyfrów Enigma otworzą już we wrześniu! Trafiła tu Enigma warta 0,5 mln dolarów

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Zaplanowano szereg atrakcji na otwarcie.

Centrum Szyfrów Enigma jest już niemal gotowe. Nowa instytucja kulturalna na mapie Poznania, która ma połączyć historię i matematykę, powstaje w dawnym Collegium Historicum UAM przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Oficjalne otwarcie zaplanowano na piątek, 24 września. Atrakcje związane z inauguracją zaplanowano na cały weekend.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Zacznie się od widowiska multimedialnego na fasadzie budynku. "Brzmienia Szyfrów" będą połączeniem muzyki i pokazu multimedialnego z wykorzystaniem technik 3D. Później zaplanowano koncert duetu Skalpel, który w swoich kompozycjach wykorzysta m.in. sample maszyn szyfrujących. Koncert odbędzie się w Centrum Szyfrów Enigma, a mieszkańcy będą mogli oglądać transmisję na żywo z wydarzenia przed budynkiem.

Na sobotę zaplanowano zwiedzanie CSE. Odbywać się będą specjalne oprowadzenia oraz gra terenowa z łamaniem szyfrów w roli głównej. W programie jest m.in. nocne zwiedzanie. W niedzielę ma się natomiast odbyć spektakl poświęcony Henrykowi Zygalskiemu i jego partnerce.

Dziś zaprezentowano maszynę szyfrującą Enigma, którą wypożyczano CSE z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, by stała się jednym z eksponatów w obiekcie. Egzemplarz znajdujący się w Poznaniu pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku i jest dziś warty astronomiczne 0,5 miliona dolarów.

TUTAJ można zobaczyć stronę internetową obiektu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
13.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro