Reklama

Straż miejska ma nowe uprawnienia. Za co można dostać nowy mandat?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. SM
Zdjęcie ilustracyjne | fot. SM

Od poniedziałku strażnicy miejscy mogą karać za kolejne wykroczenie.

Właśnie od 30 sierpnia, a więc od dziś, funkcjonariusze straży miejskiej i gminnej z całej Polski mają w swoim wachlarzu mandatów jeden zupełnie nowy. Do spisu wykroczeń, za której mundurowi mogli karać do tej pory, dodano nowy artykuł. Konkretnie 86a. Oto jego treść:

Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Co to oznacza? Rowerzyści, użytkownicy hulajnóg lub innych UTO bądź urządzeń wspomagających ruch, którzy będą po chodniku lub drodze dla pieszych jechać szybciej niż poruszają się piesi lub nie będą ustępować im pierwszeństwa, dostaną mandat lub naganę.

Dotychczas strażnicy mogli jedynie wylegitymować takie osoby i je pouczyć. Teraz za takie wykroczenie można dostać od 20 do 500 złotych mandatu. Jeśli sprawa będzie mieć swój finał w sądzie - kara grzywny może wzrosnąć do 5000 złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
6.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro