Reklama
Reklama

Abp Gądecki ogłosił "Dzień Solidarności z Afgańczykami". Będzie kwesta w kościołach

fot. episkopat.pl
fot. episkopat.pl

W niedzielę 5 września w Kościele w Polsce będzie obchodzony "Dzień Solidarności z Afgańczykami".

Ideę ogólnopolskiej zbiórki na rzecz Afgańczyków cierpiących z powodu sytuacji w ich kraju jednogłośnie poparli biskupi zgromadzeni 25 sierpnia br. na Jasnej Górze podczas Rady Biskupów Diecezjalnych. Na 5 września Przewodniczący Episkopatu Polski ogłosił "Dzień Solidarności z Afgańczykami".

"Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu+, zwracam się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu" - napisał w specjalnym apelu abp Gądecki.

Zaapelował, też aby w niedzielę 5 września, w każdym kościele modlić się o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po Mszach Świętych zorganizować kwestę na ich rzecz. Zebrane fundusze mają zostać przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce i za granicą.

Jak poinformował Przewodniczący Episkopatu, we współpracy z Caritas w Pakistanie, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomocy dla około 1500 rodzin. Podkreślił też, że w Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. "Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie - od pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową, prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji z mediami" - czytamy w apelu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
19.24 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro