Reklama
Reklama

W poniedziałek poznamy oficjalną datę otwarcia Centrum Szyfrów Enigma!

Wizualizacja | fot. UM Poznań

Wiadomo, że ekspozycję będzie można zwiedzić już we wrześniu.

Centrum Szyfrów Enigma powstało w budynku Collegium Martineum. W czasie II Wojny Światowej w tym miejscu znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Budynek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a obecny gmach wzniesiono w latach 1949-1950 jako siedzibę Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po jej upadku budynek trafił w ręce UAM, a po powiększeniu kampusu na Morasku podjęto decyzję o utworzeniu tam Muzeum Enigmy.

W ramach inwestycji modernizowane były wnętrza gmachu u zbiegu ulic Święty Marcin i Kościuszki. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji została również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. Operatorem CSE będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa.

Misją CSE jest budowanie świadomości, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się w Poznaniu. Odkrywanie tajemnic i opowiadanie historii, które zmieniły bieg dziejów. Ekspozycja składać się będzie z trzech części. Pierwsza obejmie kurs szyfrów, kolejne poświęcone zostaną historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwami, które doprowadziły do rewolucji cyfrowej. Głównymi adresatami CSE są mieszkańcy Poznania, Wielkopolski, turyści z kraju i zagranicy, a także uczniowie i rodziny z dziećmi - przypominają miejscy urzędnicy.

Już od dłuższego czasu planowano, że centrum ruszy we wrześniu, jednak dokładna data do tej pory byłą tajemnicą. Termin uroczystego otwarcia oraz towarzyszący mu program wydarzeń poznamy w poniedziałek.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
8 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro