Reklama
Reklama

Podpisano porozumienie w sprawie upamiętnienia miejsca straceń w lasach Rożnowskich

fot. WUW/ UM w Obornikach

Kilka dni temu porozumienie podpisali wojewoda wielkopolski Michał Zieliński z burmistrzem Obornik Tomaszem Szramą.

W miejscu kaźni wojewoda złożył też kwiaty i zapalił znicz, upamiętniając w ten sposób ofiary masowych mordów. To miejsce ważne dla naszej historii. Zasługuje ono na pamięć potomnych. Chociaż od tamtych wydarzeń minęło już ponad osiemdziesiąt lat, my musimy pamiętać o Polakach, którzy w okrutny sposób zostali pozbawieni życia - mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Lasy Rożnowskie w powiecie obornickim, są miejscem, gdzie dochodziło do masowych egzekucji i rozstrzeliwania ludności polskiego pochodzenia. W 1939 roku, po agresji niemieckiego okupanta, rozpoczęły się masowe aresztowania, wywózki do utworzonego Generalnego Gubernatorstwa, masowe egzekucje i rozstrzeliwania ludności polskiego pochodzenia. Jednym z takich miejsc kaźni na mapie Wielkopolski są lasy Rożnowskie w powiecie obornickim. W okresie od października do grudnia 1939 roku spoczęło tam, w masowych grobach, blisko 12 tys. osób, także pacjenci zlikwidowanego przez Niemców Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach - przypomina Anna Czuchra z WUW w Poznaniu.

Zgodnie z porozumieniem obszar masowych grobów zostanie przekazany pod opiekę gminy, która zajmie się ich utrzymaniem. Na miejscu zostanie zainstalowanych osiem tablic, informujących każdego z przybyłych o tragedii spoczywających tutaj ludzi. Gmina otrzyma na ten cel dotację w wysokości 21,5 tys. zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
18℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro