Reklama

Weekend pełen atrakcji dla miłośników historii. Ruszają Dni Twierdzy Poznań

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

W sobotę rozpoczęła się kolejna edycja Dni Twierdzy Poznań. Dla zwiedzających przygotowano bardzo wiele atrakcji.

Dni Twierdzy Poznań organizowane są od kilku lat i każdorazowo cieszą się ogromną popularnością. Organizatorzy zapowiadają, że w programie znajdzie się coś zarówno dla pasjonatów historii, jak i dla całych rodzin. Na miłośników historii w każdym wieku czeka aż 7 fortów, 10 schronów i innych obiektów, 5 muzeów, a do tego spacery, filmy i inne atrakcje. To wyjątkowa okazja, by poznać historię Poznania od średniowiecza aż po okres zimnej wojny.

Do wydarzenia dołączają w tym roku nowi partnerzy: Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego) i Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu). Zapowiedziano też nietypowe szczepienia przeciwko Covid -19 w historycznym szpitalu polowym. W Forcie VI będzie można się zaszczepić jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson. Nie jest wymagana rejestracja, a sam zabieg jest bezbolesny i będzie się odbywał w otoczeniu historycznego lazaretu.

Dni Twierdzy Poznań to jedna z niewielu okazji, by zwiedzić Fort VIIa, a także Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Tam poza zwiedzaniem unikatowego obiektu można wziąć udział w spotkaniu (sobota, 28.08.2021, godz. 14:30) "Nuklearny generator chmur. Archeologia zimnej wojny" z dr. hab. Grzegorzem Kiarszysem z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który opowie o bazach atomowych w Polsce i planach wojny atomowej w Europie. Fort Va zaprosił ponad stu rekonstruktorów, przybliżających różne epoki. W Forcie IVa i Rezerwacie Archeologicznym Genius loci pojawią się wątki średniowieczne. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. To przede wszystkim gry terenowe i zabawy w poznańskich fortach i schronach.

Największymi obiektami organizowanej od dziewięciu lat imprezy są pruskie forty z drugiej połowy XIX wieku. W tym roku będzie można zwiedzić aż siedem. Będą to Fort Ia, Fort 4a, Fort V (a właściwie jego relikty), Fort Va, Fort VI, Fort VIIa, a także Fort VII - Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Ten ostatni przechodzi remont, mimo to Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, gospodarz obiektu, zdecydowało się nieco uchylić forteczne wrota. Dni Twierdzy Poznań to także szansa, by zajrzeć do XIX-wiecznej kaponiery kolejowej. Na cały weekend zaplanowano mnóstwo atrakcji - zapowiada Wojciech Mania, koordynator Dni Twierdzy Poznań, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna.

Wszystkie szczegóły znajdziemy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
10.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro