Reklama
Reklama

Miasto nie będzie już zarządzać ośrodkiem dla dzieci niesłyszących

fot. UMP
fot. UMP

Od września Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. J. Sikorskiego w Poznaniu będzie zarządzać samorząd Województwa Wielkopolskiego.

O tej decyzji zadecydowało wiele względów - między innymi fakt, że placówka ma charakter regionalny. Cieszę się, że miejsce - tak ważne na mapie oświatowej naszego miasta, którego tradycje sięgają pierwszej połowy XIX wieku - znajdzie się pod opieką samorządu Województwa Wielkopolskiego. To ośrodek, do którego chodzą nie tylko uczniowie z Poznania. Większość stanowią osoby z regionu. To właśnie dzieci i młodzież zyskają na zmianach. Marszałek województwa wielkopolskiego ma narzędzia, które w większym stopniu pozwalają kształtować politykę regionalną, również tą oświatową oraz większy dostęp do środków zewnętrznych - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Jak podkreślił zastępca prezydenta, budynki należące do ośrodka pozostają własnością Miasta, które zamierza partycypować w kosztach ewentualnych inwestycji związanych z modernizacją obiektu. Miasto nadal będzie także płacić za naukę poznańskich uczniów. Subwencja oświatowa nie pokrywa bowiem wszystkich kosztów.

Przez ostatnie lata Województwo Wielkopolskie nie posiadało pod swoją pieczą instytucji, która w takim stopniu byłaby nastawiona na kształcenie dzieci i młodzieży z różnymi deficytami słuchu. Przejmując prowadzenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. J. Sikorskiego w Poznaniu, dołączymy tym samym do innych województw mogących szczycić się potencjałem tego typu placówek - zauważa Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. To szczególna szansa dla dzieci i młodzieży, mieszkających w miejscowościach oddalonych od Poznania. Ci uczniowie trafiają często do placówek specjalnych, ale niekoniecznie nastawionych na dany rodzaj niepełnosprawności. Chcielibyśmy w przyszłości zwiększyć znaczenia ośrodka w terapii dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, nie tylko słuchowymi - dodaje.

Jak informują miejscy urzędnicy rozmowy w sprawie przekazania ośrodka prowadzono od jesieni 2020 r. (jednak pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w 2018 r.). W marcu tego roku uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miasta Poznania, a w czerwcu - Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Ta sprawa nie budziła emocji i kontrowersji wśród radnych Województwa Wielkopolskiego. Uznali oni, że jest to korzystne dla obu samorządów, ale przede wszystkim dla wychowanków i uczniów ośrodka. To nie jest wyłącznie porozumienie instytucji. Radni są wdzięczni prezydentowi miasta i marszałkowi województwa za sprawnie przeprowadzone negocjacje - mówi Filip Kaczmarek, przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Ośrodek - z racji tego, że mamy tutaj dzieci i młodzież z całego regionu - powinien znajdować się pod opieką zarządu województwa. Z drugiej strony podjęta decyzja wprowadza racjonalizację wydatków w budżecie Miasta Poznania - dodaje Grzegorz Jura, radny Miasta Poznania, członek Komisji Oświaty i Wychowania RMP.

Ośrodek świadczy wychowankom opiekę całodobową, dodatkowo zapewnia warunki niezbędne do zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Dziękuję panu prezydentowi i pani marszałek za to, że po kilku latach doszło do przekazania naszego ośrodka samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Mam nadzieję, że zasoby kadry, które się tutaj znajduje wspomogą dzieci także z dalszych regionów naszego województwa, nie tylko z Poznania i okolicznych powiatów - mówi Jolanta Ruła, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. J. Sikorskiego w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro