Reklama
Reklama

Święto Trzech Króli za nami

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

6 stycznia obchodziliśmy Święto Trzech Króli, które jest jedną z najstarszych tradycji Kościoła Katolickiego. Litery K, M i B pojawiły się na drzwiach domów. W ten sposób katolicy upamiętniają przybycie trzech króli - Kacpra, Melchiora i Baltazara - do Betlejem.

W dniuTrzech Króli wspominamy trzech mędrców ze wschodu (nazywanych również magami), którzy przybyli doBetlejem w poszukiwaniu króla, o którym usłyszeli w przepowiedni.PrzynieśliJezusowi dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Według zwyczaju, każdego roku w Święto Trzech Króli księżaspotykają się z wiernymi, chodząc z kolędą. Po kolędzie, w trakcie której ksiądz święci m.in. kredę, piszemynią na drzwiach litery K+M+B. Ma to zabezpieczyć domowników przed nieszczęściami i chorobami.Ponadto,w tym świątecznymdniu odprawia się specjalną Mszę Świętą.

Kodeks Prawa Kanonicznego uznaje Święto Trzech Króli za święto nakazane. Oznacza to, że wszyscy katolicy zobligowani są do wzięcia udziału we Mszy Świętej. Nie powinni również wykonywać prac, które niesą konieczne.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro