Reklama
Reklama

Rynek pierwotny vs. rynek wtórny. Jakie mieszkanie najlepiej kupić w Poznaniu?

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości dla siebie, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, z jak dużym obciążeniem finansowym się ona wiąże - niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na rynek pierwotny, czy też wtórny. Poznaj zalety i wady obu tych rozwiązań, aby bardziej świadomie podejść do całego procesu.

Rynek pierwotny - które argumenty przemawiają za zakupem mieszkania od dewelopera?

Mieszkania Poznań, nabyte prosto od dewelopera, na pierwszy rzut oka wydają się być droższe od tych z rynku wtórnego. Jednak są to tylko pozory. Należy wziąć pod uwagę wysokie koszty remontu w przypadku mieszkania używanego. Z każdym rokiem wynagrodzenie dla ekip budowlanych, ale też zakup materiałów wykończeniowych idą w górę. Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego czeka Cię mniej wydatków. Zastosowanie nowych technologii w budownictwie sprawia, że mieszkanie od dewelopera wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji. Wynika to z niższych składek na fundusz remontowy. Poza tym mieszkanie z rynku pierwotnego cieszy nowością i świeżością. Wszystkie klatki schodowe, windy, drzwi wejściowe czy piwnice są nowe. Osoby niepełnosprawne z chęcią wybiorą lepiej przystosowane do ich potrzeb mieszkania od dewelopera, wyposażone w cichobieżne windy. Z kolei fani nowych technologii docenią opcję Smart Home czy stację ładowania rowerów, a nawet aut.

Mieszkanie z rynku pierwotnego i jego największe wady

Aby móc kupić nowe mieszkanie, decyzję trzeba podejmować często na etapie tzw. dziury w ziemi. Wiąże się to potencjalnie z większym ryzykiem nieukończenia budowy, a nawet ogłoszenia upadłości przez dewelopera. Ponadto na mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba czekać - rok, a nawet dwa. Należy dołożyć do tego jeszcze czas niezbędny na przeprowadzenie wszelkich prac wykończeniowych, przede wszystkim związanych z wyposażeniem łazienki i kuchni. Lokalizacja nowych mieszkań również pozostawia wiele do życzenia. Z powodu braku wolnych działek w dużych miastach, takich jak Poznań, wykonawcy wznoszą nowe budynku na obrzeżach, często w szczerym polu. Zanim do takich osiedli dojdzie pełna infrastruktura drogowa i handlowa, musi minąć trochę czasu. Kupując mieszkanie będące jedynie w planach nie masz szans przewidzieć, jak będzie wyglądać okolica za kilka lat.

Mieszkanie z rynku wtórnego - dlaczego warto się nim zainteresować?

Mieszkania z rynku wtórnego mają tę zaletę, że znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach. Kupując nieruchomość doskonale wiesz, co znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Masz też od razu dostęp do pełnej infrastruktury drogowej oraz handlowo-usługowej. Na uwagę zasługuje też fakt, że wokół osiedli zdążyły już powstać żłobki i przedszkola, co znacząco ułatwia życia rodzinom z dziećmi. Większe odległości pomiędzy blokami sprzyjają poczuciu prywatności i ładniejszym widokom z okna - przynajmniej na wyższych piętrach. W przeciwieństwie do zabetonowanych nowych osiedli te starsze zachwycają bujną zielenią i skwerami zapraszającymi do wypoczynku.

Jakie wady mają mieszkania z rynku wtórnego?

Nieruchomości z tzw. drugiej ręki potrafią kosztować więcej niż nowe. Wiąże się to przede wszystkim z lepszą lokalizacją, ale nierzadko też z odkupowaniem mieszkania z pełnym wyposażeniem kuchni czy łazienki. Kolejną wadą mieszkania używanego jest konieczność przeprowadzenia remontu. Generuje to spore koszty - zwłaszcza gdy niezbędna jest wymiana instalacji elektrycznej czy armatury łazienkowej. Brak wind w blokach 4-piętrowych pamiętających czasy PRL-u nie jest niczym zaskakującym. W przypadku osób starszych czy o ograniczonej mobilności może być to spora niedogodność. Brak ogrodzenia zmniejsza poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i sprzyja narażaniu elewacji na działania ze strony wandali. Dużym minusem zakupu mieszkania w starym budownictwie jest brak miejsc parkingowych. Osiedla te były bowiem projektowane w czasach, gdy aut w Polsce było zdecydowanie mniej niż obecnie. Można także zapomnieć o parkingu podziemnym czy siłowni wewnątrz budynku.

Jakie mieszkanie warto wybrać?

Jak widać, zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mają swoje wady i zalety. Jakie zatem mieszkanie warto wybrać? Przede wszystkim należy ustalić listę priorytetów, a więc kluczowych dla siebie kwestii, które weźmie się pod uwagę jako pierwsze. Mogą to być na przykład: lokalizacja, metraż i dostępność miejsca postojowego. Wówczas pole poszukiwać znacząco się zawęża. Kryteriów wyboru jest wiele i dla każdego inne będą najważniejsze. Podczas zakupu należy też kierować się swoimi możliwościami finansowymi - niezależnie od tego, czy mieszkanie nabywa się za gotówkę, czy w kredycie hipotecznym. W końcu to drugie zobowiązanie i tak będzie trzeba spłacić, a zadłużanie się pod tzw. korek nie jest zalecane. Przy wyborze nieruchomości należy też uwzględnić plany na najbliższe lata, związane na przykład z powiększeniem się rodziny. W takich przypadkach nabycie mieszkania z jednym pokojem więcej będzie miało swoje uzasadnienie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
19℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
20.27 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro