Wiemy, gdzie w Wielkopolsce najchętniej rodzą kobiety
Wybór porodówki może ułatwić zestawienie przygotowane przez wielkopolski NFZ.
- Od 2016 r. do końca czerwca 2021 r. w Wielkopolsce odebrano ponad 200 tysięcy porodów. W tym czasie najwięcej, bo blisko 40 tysięcy odnotowano ich w 2017 r. Od tamtego czasu liczba ta z roku na rok spada. Przez cały 2020 rok porodów było 35 tysięcy - informuje wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia.
W pierwszej połowie bieżącego roku w Wielkopolsce odebrano nieco ponad 16 tysięcy porodów. - Jeśli ta liczba znacząco nie wzrośnie w trwającym drugim półroczu, wszystko wskazuje na to, że niestety tendencja spadkowa zostanie podtrzymana - dodaje.
Gdzie najczęściej rodzą kobiety w naszym województwie? Numerem jeden niezmiennie jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu, w którym w pierwszej połowie 2021 roku odebrano 3384 porody. Na drugim miejscu jest poznański Szpital Św. Rodziny z 1303 porodami. Ostatnie miejsce na podium zajmuje szpital w Ostrowie Wielkopolskim, w którym odebrano 944 porody.
Kolejne miejsca zajmują: Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (924), Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (799), Szpital Wojewódzki w Poznaniu (753), Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (667) oraz Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (566). - Tym razem na 9. miejscu znalazł się Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile (499 porodów), a dziesiątkę zamyka Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu (445). Za nimi znajdują się: Szpital Średzki Serca Jezusowego (442) oraz SPZOZ w Wolsztynie (433).
- Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie - zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu - około 300 - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.
Co ciekawe, sporo pacjentek z innych województw decyduje się wybrać szpitale w Wielkopolsce na miejsce porodu. W pierwszym półroczu 2021 roku w naszych lecznicach odebrano 1200 porodów od pacjentek spoza województwa. - Najczęściej rodziły u nas kobiety z województwa lubuskiego (365), dolnośląskiego (265) i łódzkiego (192). Najwięcej pacjentek z tych województw wybrało Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu, a następnie placówki w Międzychodzie, Kępnie i Lesznie. Z kolei poza Wielkopolską odnotowano od stycznia do końca czerwca 900 porodów odebranych od mieszkanek naszego województwa. Wielkopolanki najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (282), dolnośląskim (180) i łódzkim (129) - kończy NFZ.