Reklama
Reklama

Wiemy, gdzie w Wielkopolsce najchętniej rodzą kobiety

fot. Ginekologiczno Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej FB
fot. Ginekologiczno Położniczy Szpital Kliniczny przy ul. Polnej FB

Wybór porodówki może ułatwić zestawienie przygotowane przez wielkopolski NFZ.

- Od 2016 r. do końca czerwca 2021 r. w Wielkopolsce odebrano ponad 200 tysięcy porodów. W tym czasie najwięcej, bo blisko 40 tysięcy odnotowano ich w 2017 r. Od tamtego czasu liczba ta z roku na rok spada. Przez cały 2020 rok porodów było 35 tysięcy - informuje wielkopolski Narodowy Fundusz Zdrowia.

W pierwszej połowie bieżącego roku w Wielkopolsce odebrano nieco ponad 16 tysięcy porodów. - Jeśli ta liczba znacząco nie wzrośnie w trwającym drugim półroczu, wszystko wskazuje na to, że niestety tendencja spadkowa zostanie podtrzymana - dodaje.

Gdzie najczęściej rodzą kobiety w naszym województwie? Numerem jeden niezmiennie jest Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu, w którym w pierwszej połowie 2021 roku odebrano 3384 porody. Na drugim miejscu jest poznański Szpital Św. Rodziny z 1303 porodami. Ostatnie miejsce na podium zajmuje szpital w Ostrowie Wielkopolskim, w którym odebrano 944 porody.

Kolejne miejsca zajmują: Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (924), Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie (799), Szpital Wojewódzki w Poznaniu (753), Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (667) oraz Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (566). - Tym razem na 9. miejscu znalazł się Szpital Specjalistyczny im. S. Staszica w Pile (499 porodów), a dziesiątkę zamyka Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Perzyny w Kaliszu (445). Za nimi znajdują się: Szpital Średzki Serca Jezusowego (442) oraz SPZOZ w Wolsztynie (433).

- Widoczna konkurencja pomiędzy szpitalami bardzo nas cieszy, bo jest korzystna dla jakości świadczeń i co za tym idzie - zadowolenia pacjentek. W niektórych szpitalach niższą liczbę porodów można jeszcze tłumaczyć efektami ostatniej fali pandemii i przekształceniami oddziałów na covidowe. Martwią nas jednak te placówki, które na koniec roku mają poniżej 600 hospitalizacji porodowych, czyli na półroczu - około 300 - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Co ciekawe, sporo pacjentek z innych województw decyduje się wybrać szpitale w Wielkopolsce na miejsce porodu. W pierwszym półroczu 2021 roku w naszych lecznicach odebrano 1200 porodów od pacjentek spoza województwa. - Najczęściej rodziły u nas kobiety z województwa lubuskiego (365), dolnośląskiego (265) i łódzkiego (192). Najwięcej pacjentek z tych województw wybrało Szpital Ginekologiczno-Położniczy przy ul. Polnej w Poznaniu, a następnie placówki w Międzychodzie, Kępnie i Lesznie. Z kolei poza Wielkopolską odnotowano od stycznia do końca czerwca 900 porodów odebranych od mieszkanek naszego województwa. Wielkopolanki najczęściej rodziły w województwach: kujawsko-pomorskim (282), dolnośląskim (180) i łódzkim (129) - kończy NFZ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro