Reklama
Reklama

Nowatorskie rozwiązanie na trasie tramwajowej na Naramowice

fot. PIM
fot. PIM

Zastosowano tu TOTUPOINT. Co to takiego?

Totupoint to system, którego zadaniem jest pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym pewniej poruszać się w obrębie przystanków. Na oddanym do użytku w sobotę odcinku trasy pojawiło się 26 specjalnych znaków.

- Chcemy, by nowa trasa była dostępna dla wszystkich. Po raz pierwszy w Polsce tego typu system zostanie wprowadzony na całej trasie tramwajowej. Poznań tym samym będzie miał najwięcej znaczników Totupoint w kraju - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Totupoint to niewielkie kostki zamontowane na przystankach współpracujące z aplikacją na smartfony. Znacznik jest wykrywany i aktywowany przez aplikację - kiedy zbliżymy się do niego, usłyszymy komunikat z nazwą przystanku i kierunkiem ruchu. Komunikat głosowy aplikacji Totupoint pełni także funkcję przywołującą - dzięki niemu możliwe jest łatwe odnalezienie przycisku informacji pasażerskiej, co dla osób niewidomych i niedowidzących może stanowić problem. Aplikacja zawiera również opisy poszczególnych miejsc, które pozwalają poznać topografię danego przystanku oraz zorientować się w przestrzeni - wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Dodatkowo na słupach tablic informacji pasażerskiej umieszczono przyciski, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły usłyszeć, o której godzinie odjeżdża tramwaj. - Wraz z budową trasy tramwajowej powstaje infrastruktura drogowa, w tym przejścia dla pieszych. Sygnalizacja świetlna jest udźwiękowiona, co znacznie poprawia bezpieczeństwo pieszych. Dodatkowo, ze względu na planowaną funkcję przesiadkową do czasu realizacji drugiego etapu inwestycji, na niemal wszystkich przejściach dla pieszych wokół skrzyżowania przy pętli Wilczak, zamontowane zostały znaczniki Totupoint. Aplikacja podpowie, przez jaką ulicę jest to przejście i dokąd prowadzi, pozwoli także zorientować się w topografii innych istotnych miejsc w pobliżu - dodają.

TOTUPOINT działa w ponad 800 miejscach na terenie naszego kraju. W samym Poznaniu jest ich już blisko 200. Aplikację wystarczy pobrać na smartfon z App Store lub Google Play.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
48.18 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro