Reklama
Reklama

Wkrótce wypłata 14. emerytury: jednorazowo, ale nie dla każdego

fot. sk
fot. sk

Jesienią wypłacona zostanie tzw. czternasta emerytura.

Odpowiednią ustawę podpisał w marcu prezydent Andrzej Duda, a środki pojawią się na kontach w listopadzie. Portal Onet.pl zwraca uwagę, że Wieloletni Plan Finansowy Państwa na latach 2021-24 zakłada tylko jedną wypłatę "czternastki", co oznacza, że za rok emeryci już jej nie otrzymają. W sumie Skarb Państwa wyda na ten cel ok. 11 miliardów złotych.

Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku, więc ponad 9 mln osób otrzyma środki "z urzędu". Nie wszyscy mogą jednak liczyć na takie samo wsparcie, a niektórzy nie dostaną go wcale. Na pełną kwotę, 1250,88 zł brutto (ok. 1021 zł na rękę), mogą liczyć osoby pobierające świadczenie w maksymalnej wysokości 2,9 tys. zł brutto. Powyżej tej kwoty obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę, więc np. miesięczna emerytura w wysokości 3,5 tys. zł brutto pomniejszy "czternastkę" o 600 zł.

To oznacza, że w przypadku pobierania świadczenia w wysokości 4 150,88 zł brutto i wyższych emeryt nie otrzyma dodatkowych środków.

Onet.pl przytacza też dane ZUS, według których "czternastkę" otrzyma 9,1 mln emerytów i rencistów, a na świadczenie w pełnej wysokości może liczyć ok. 7,9 mln osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ulewa i wichura w Wielkopolsce. Woda wdarła się do szpitala
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro