Reklama
Reklama

W miejscu Elektrowni Pątnów w Koninie powstanie 6 małych reaktorów jądrowych?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. distelAPPArath / pixabay.com

Koncern analizuje obecnie taką inwestycję.

Od miesięcy mówi się o możliwości wybudowania w Wielkopolsce pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Zgodnie z dokumentem "Polityka Energetyczna Polski 2040" w kraju ma powstać m.in. sześć bloków jądrowych o całkowitej mocy 6-9 GW. Pierwsza elektrownia ma zacząć działać w 2033 roku. Wśród rozważanych lokalizacji jest jedna w Wielkopolsce - na od północ od Konina, w rejonie elektrowni Pątnów, o czym pisaliśmy już na naszym portalu.

Teraz pojawiają się nowe informacje w sprawie. Jak ustaliła Gazeta Giełdy "Parkiet" ZE PAK ma obecnie analizować możliwość wybudowania w miejscu Elektrowni Pątnów w Koninie od 4 do 6 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 1,8 GW. ZE PAK wystosowało pismo w tej sprawie do Polskich Sieci Elektroenergetycznych i otrzymało odpowiedź - propozycję spotkania, na którym mają być przedyskutowane warunki przyłączenia reaktorów do krajowej sieci.

Z ustaleń Parkietu wynika, że spółka należąca do Zygmunta Solorza współpracuje już z amerykańską firmą, która ma wskazać, jaka technologia najlepiej sprawdziłaby się w tym miejscu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro