Reklama

Ranking najbogatszych samorządów w Polsce: Poznań wypadł lepiej niż rok temu

fot. PIM
fot. PIM

Ranking bogactwa samorządów za 2020 rok przygotował magazyn "Wspólnota".

- Ogólna sytuacja finansowa samorządów nie wygląda optymistycznie. Równoczesny spadek dochodów własnych i wzrost łącznych dochodów oznacza uzależnianie JST od otrzymywanych dotacji celowych, co jest niekorzystnym zjawiskiem - piszą autorzy opracowania. Metoda rankingu od lat jest taka sama: autorzy dzielą dochody każdego samorządu przez liczbę mieszkańców. Pominięto przy tym wpływy z dotacji celowych. W rankingu zarówno Wielkopolska, jak i Poznań, plasują się wyżej niż przed rokiem.

Biorąc pod uwagę ranking województw, od lat liderem jest województwo mazowieckie z zamożnością w przeliczeniu na mieszkańca w wysokości 439 złotych. Wielkopolska Zaliczyła awans z czwartego na trzecie miejsce z wynikiem 328 złotych per capita. Ustępuje miejsca jedynie Mazowszu i województwu kujawsko-pomorskiemu.

W rankingu miast wojewódzkich Poznań uplasował się na trzecim miejscu notując awans z czwartej lokaty. Osiągnął wynik 6088 zł na mieszkańca. Choć mamy wyższą pozycję w rankingu, zamożność per capita jest niższa niż przed rokiem o około 20 złotych. Bogatsze od Poznania są jedynie Warszawa i Opole.

W przypadku miast na prawach powiatu w pierwszej dziesiątce znalazł się Konin. Podobnie jak przed rokiem, jest na ósmym miejscu z wynikiem 5529 złotych. Numerem jeden w tym zestawieniu jest Sopot z wynikiem 7869 zł na mieszkańca. Warto tu zauważyć awans Leszna o pięć pozycji - z 20. na 15.

W przypadku powiatów nie mamy się czym chwalić. Pierwszy powiat z Wielkopolski, międzychodzki, znalazł się dopiero na 40. miejscu w kraju z wynikiem 1137 zł per capita. Wśród miast powiatowych najwyżej w Wielkopolsce uplasował się Nowy Tomyśl. Znalazł się na 15. pozycji z wynikiem 4242 zł.

Wśród "innych miast" numerem 16. w Polsce jest Kleczew z zamożnością na poziomie 5763 zł per capita. To awans z 25. miejsca. Na 31. miejsce z 24. spadł Kórnik z wynikiem 5013 zł na mieszkańca.

Wielkopolska ma swojego reprezentanta wśród najbogatszych gmin wiejskich. Na szóstym miejscu (awans z ósmego) znalazł się podpoznański Suchy Las z wynikiem 8163 zł na mieszkańca. Na 11. pozycji, jak przed rokiem, znalazło się Tarnowo Podgórne z wynikiem 7459 zł na mieszkańca. Prowadzi gmina Kleszczów z województwa łódzkiego z zamożnością na poziomie... 33 155 złotych na mieszkańca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
29.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro