Reklama
Reklama

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kto otrzyma wezwanie?

fot. archiwum
fot. archiwum

W Wielkopolsce kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 9 sierpnia i potrwa do 19 listopada.

W tym roku kwalifikacja wojskowa obejmie głównie mężczyzn urodzonych w 2002 roku. W przypadku Wielkopolski jest to kilkanaście tysięcy osób. Dodatkowo na badania do wojska wezwanie otrzymają mężczyźni urodzeni w latach 1997 - 2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwanie otrzymają także m.in. osoby urodzone w latach 2000 i 2001, które w latach poprzednich zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), a także ci, którym termin, na który orzeczona została wobec nich kategoria czasowej niezdolności do służby upłynie po zakończeniu kwalifikacji wojskowej.

Wezwanie otrzymają też kobiety "urodzone w latach 1997 - 2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety które pobierały naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków o których mowa w paragrafie 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia sie do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 944)" - informuje Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu.

Celem kwalifikacji wojskowej jest określenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej przez powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie. Na terenie administrowanym przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Poznaniu podczas kwalifikacji wojskowej funkcjonować będzie 7 Powiatowych Komisji Lekarskich, do których winny zgłosić się osoby (mające miejsce stałego pobytu lub miejsce pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące) w miejscach wyszczególnionych poniżej (za WKU Poznań):

1. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 1 w Poznaniu osoby zamieszkałe na terenie dzielnic: Nowe Miasto i Stare Miasto, winny stawić się w Poznaniu, ul. Szylinga 1, w dniach od 16 sierpnia do 4 listopada 2021 r., w godz. 8.00 - 14.00.

2. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 2 w Poznaniu osoby zamieszkałe na terenie dzielnic: Grunwald, Jeżyce i Wilda, winny stawić się w Poznaniu, ul. Szylinga 1, w dniach od 16 sierpnia do 2 listopada 2021 r., w godz. 8.00 - 14.00.

3. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Poznańskiego Nr 1 osoby zamieszkałe w miastach i gminach: Dopiewo, Komorniki, Luboń, Mosina, Rokietnica, Stęszew, Suchy Las i Tarnowo Podgórne winny stawić się w Poznaniu, ul. Słowackiego 8, w dniach od 9 sierpnia do 4 listopada 2021 r.w godz. 8.00 - 13.00.

4. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Poznańskiego Nr 2 osoby zamieszkałe w miastach i gminach: Buk, Czerwonak, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo i Swarzędz, winny stawić się w Poznaniu, ul. Słowackiego 8, w dniach od 9 sierpnia do 29 października 2021 r.w godz. 8.00 - 13.00.

5. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Obornikach osoby zamieszkałe w miastach i gminach: Oborniki, Rogoźno i Ryczywół, winny stawić się w Obornikach, ul. 11 Listopada 2 a, w dniach od 1 do 27 września 2021 r., w godz. 8.00 - 14.00.

6. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Środzie Wielkopolskiej osoby zamieszkałe w miastach i gminach: Środa Wielkopolska, Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto nad Wartą i Zaniemyśl, winny stawić się w Środzie Wielkopolskiej, ul. 20 Października 30, w dniach od 14 do 30 września 2021 r., w godz. 7.30 - 15.30.

7. Do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Śremie osoby zamieszkałe w miastach i gminach: Śrem, Dolsk, Książ Wielkopolski i Brodnica, winny stawić się w Śremie, ul. Dutkiewicza 8 a, w dniach od 1 września do 1 października 2021 r., w godz. 7.00 - 14.00.

Przypominamy, że stawienie się na komisji jest obowiązkowe. - W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - czytamy w Ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro